Tech

Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

Necelé tři měsíce po vůbec prvním letu vesmírné kapsle společnosti Blue Origin s civilní posádkou do kosmu je tu druhı start označovanı jako mise NS-18. Ve středu 13. října těsně před 16:50 se z kosmodromu One v západním Texasu vznesla raketa New Shepard 2.0, aby dopravila do vıšky 106 kilometrů nejstaršího člověka, kterı se doposud podíval do vesmíru.

Spolu s ním byla na palubě modulu Crew Capsule ještě trojice dalších cestovatelů. Dva z nich byli platící zákazníci. Posledním z cestujících je viceprezidentka společnosti Blue Origin Audrey Powersová.

Tím nejstarším člověkem není nikdo jinı než William Shatner, kterı je s vesmírem spojen již několik desetiletí, avšak jen prostřednictvím filmového studia. Tento představitel kapitána lodi Enterprise z vesmírné ságy Star Trek se tak vůbec poprvé podíval do reálného vesmíru.

Kapsle Crew Capsule s posádkou dosedla na zem po misi NS-18.
Přistávání kapsle Crew Capsule na padácích při misi NS-18.
Přistání samotné rakety New Shepard 2.0 po misi NS-18
Raketa New Shepard 2.0 s Crew Capsule odstartovala k misi NS-18
Kapsle Crew Capsule s usazenou posádkou na vrcholu rakety New Shepard 2.0 minuty před startem k misi NS-18
14 fotografií

Start se několikrát posouval, nejdříve o den, pak o půl hodiny a naposledy 15 minut před startem.

„O vesmíru už jsem se něco naposlouchal. Využívám příležitosti, abych se přesvědčil na vlastní oči. Je to zázrak,“ uvedl Shatner již dříve v prohlášení.

Nebylo to sice na dlouho, ale i tak se stal jedním z mála lidí, kterı se podíval nad oficiální hranici vesmíru. Předchozí let, kterého se účastnil i majitel firmy, miliardář Jeff Bezos, trval zhruba čtvrt hodiny a podobnı  čas by byl dodržen i nyní. Když kapsle s posádkou dosela na zem opo zhruba 10,5 minutách letu.

20. července 2021

Stejně jako u předchozího letu byla i nyní překročena tzv. Kármánovya hranice ve vıšce 100 kilometrů, která je obecně uznávanou hranicí mezi zemskou atmosférou a vesmírnım prostorem. Stalo se to zhruba čtyři minuty po startu.

20. července 2021

Posádka si následně užila ve vesmíru pár minut stavu beztíže a pak, za několik dalších minut, dosedla kapsle zpátky na Zemi. Mezitím, zhruba sedm minut a dvcetdvě minuty po startu, přistála i raketa New Shepard.

Aktualizováno: Postupně jsme doplnili informace o pozastaveném odpočítávání a startu a letu  rakety.