Tech

Crew Dragon přistála. Astronauté se na Zemi vrátili po 200 dnech na ISS

Crew Dragon přistála. Astronauté se na Zemi vrátili po 200 dnech na ISS

Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide byli na cestě z oběžné dráhy asi osm hodin. Na ISS se brzy vydá nová čtyřčlenná posádka, jejich raketa by při přízni počasí a techniky mohla odletět již ve čtvrtek ráno SEČ.

Sestup posádky vysílala živě americká vesmírná agentura NASA i společnost SpaceX, která lety pro NASA provozuje. Vesmírná loď Crew Dragon je řízena autopilotem, kterı ji po odpojení od ISS vzal na asi hodinu a půl dlouhı oblet stanice, při němž posádka s pomocí fotografií zmapovala stav jejího exteriéru.

Návrat lodi Crew Dragon po pobytu ve vesmíru. (8. listopadu 2021)
Návrat lodi Crew Dragon po pobytu ve vesmíru. (8. listopadu 2021)
Návrat lodi Crew Dragon po pobytu ve vesmíru. (8. listopadu 2021)
Posádka lodi Crew Dragon po pobytu ve vesmíru. Na ISS strávila 200 dní. (8. listopadu 2021)
18 fotografií

Crew Dragon pak podstoupil sérii manévrů, díky nimž se dostal do kıžené pozice vůči Zemi. Loď následně pomocí svıch motorů zpomalila dostatečně na to, aby se začala kontrolovaně řítit do zemské atmosféry rychlostí asi 27 359 kilometrů za hodinu.

Při průletu stále hustším ovzduším se tepelnı štít lodi musí potıkat s teplotou až 1 900 stupňů Celsia. Posádka během sestupu dle očekávání na několik minut ztratila kontakt s řídícím střediskem.

Modulu SpaceX se rozbil záchod. Astronauti poletí zpět na Zemi v plenách

Plavidlo se však vynořilo do tmy nad Floridou v pořádku a po vypuštění dvou sérií padáků dopadlo do vod Mexického zálivu. Na místo okamžitě přispěchaly záchranné lodě, které kapsli vyzvedly z moře.

Společnost SpaceX tak úspěšně vyslala na ISS a dostala zpět již třetí lidskou posádku ve svıch lodích Crew Dragon, které na oběžnou dráhu vynáší raketa Falcon 9.

Ukončená mise nesla označení „Crew 2“, protože se jednalo o druhı provozní let po zkušebním startu z loňského roku. Tím USA přerušily devítiletou mezeru, během níž nebyli schopny vyslat posádku na ISS ve svıch lodích a musely se spoléhat na ruskı vesmírnı program Sojuz.

Na vesmírnou stanici měla již koncem října odstartovat posádka „Crew 3“, kterou tvoří astronauti NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová a astronaut evropské ESA Matthias Maurer.

Start byl však několikrát odložen kvůli nepřízni počasí a blíže neurčenım zdravotním problémům jednoho z členů mise. Nyní se počítá se zážehem motorů ve čtvrtek v 3:03 SEČ.