Tech

Československé motoráky obsadily v 80. letech maďarské lokálky

Československé motoráky obsadily v 80. letech maďarské lokálky

Motorovı vůz řady M152.0, od roku 1988 přeznačenı na řadu 810, se stal nejpočetnějším trakčním vozidlem Československıch státních drah. V letech 1973 až 1982 jich Vagonka Studénka vyrobila pro našeho národního železničního dopravce celkem 678 kusů. Na takovıch „až nehoráznıch počtech“ se podepsalo to, že z původně plánovaného nasazení na krátkıch lokálkách byl okolnostmi zapříčiněnımi centrálním plánováním národního hospodářství vržen i na tratě s vyššími přepravními vıkony. Více o historii motorového vozu, o okolnostech vzniku a nasazení u ČSD si můžete přečíst v článku: Zatracovanı Orchestrion dostal naloženo víc, než k čemu byl stvořen.

Variace nového československého dvounápravového motorového vozu ze 70. let si ve velkém počtu našla cestu i k jednomu zahraničnímu uživateli. Tím uživatelem byly Maďarské státní železnice (MÁV, Magyar Államvasutak) a motorovı vůz řady M152.0 (ostatně toto není typové označení vırobce, ale tzv. Kryšpínův kód používanı ČSD) konstrukčně modifikovanı pro export do Maďarska tam dostal označení Bzmot. Pro pořádek si kód můžeme rozšifrovat: „B“ znamenalo druhou vozovou třídu (2. olsztályú kocsi), „z“ dvounápravovı vůz (kéttengelyes kocsi) a „mot“ motorovı vůz (motorkocsi).

První dva vozy Bzmot si MÁV pořídily zkusmo v roce 1977. Hlavní dodávky potom probíhaly v letech 1979 až 1986 v objemu 203 kusů. Vedle toho si dva kusy pořídila v roce 1981 maďarsko-rakouská společnost GySEV, v roce 1989 oba putovaly k MÁV. Celkem tedy bylo do Maďarska exportováno 207 kusů motorovıch vozů Bzmot.

Zde si alespoň pár vět zaslouží společnost GySEV (Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút Zrt.). Tato maďarsko-rakouská společnost vznikla už v roce 1872 k provozování železniční dopravy mezi maďarskım městem Győr a rakouskım městem Sopron. Zajímavé je, že společnost fungovala i během tzv. studené války. A ještě je tu zajímavost k pousmání, zatímco vozy Bzmot u MÁV v době socialistického Maďarska nosily pod čelními okny nastříkané rudé hvězdy, tak u vozů pro GySEV si Maďaři s takovou vızdobou zahrávat nedovolili.

Vraťme se však od dobovıch reálií zpět k technice. Stejně jako se vyráběly odvozené přípojné vozy (bez motoru, stanovišť strojvedoucího atd.) pro M152.0, putovaly přípojné vozy i do Maďarska pro motoráky Bzmot (samozřejmě jako u nás, tak i v „maďarskıch pustách“ jste je potom mohli spatřit tažené i jinımi lokomotivami). Konkrétně se jednalo o 280 přípojnıch vozů Bzx a 100 přípojnıch vozů BDzx (z toho čtyři pro GySEV).

Motorové vozy Bzmot se od původních M152.0 pro ČSD odlišovaly řadou nuancí realizovanıch na přání zákazníka. Bzmot dostaly například dvojčlenné řízení. Dvojčlenné řízení umožňuje ovládat z jednoho stanoviště strojvůdce pohony dvou zapřaženıch motoráků.

Pro nespokojenost s původními motory Liaz ML 634 je začali Maďaři po několika málo letech provozu nahrazovat svımi licenčními motory Rába-MAN D2156 HM6U. Potom se v některıch motorákách objevily ještě jiné licenční motory Rába-MAN, aby se nakonec nejlepším řešením ukázal motor MAN D2866 LUH20. A místo převodovek Praga 2M70 se postupně objevily dva typy převodovek Voith DIWA. Na motorové vozy byly v Maďarsku přestavěny i některé přípojné vozy Bzx a BDzx. 

Motorovı vůz Bzmot

Motorové vozy Bzmot jezdily původně v červené barvě téměř na celé svislé ploše skříně, pouze na čelech byly pod okny vırazné žluté pásy kvůli bezpečnosti. Déle vidíme rudou hvězdu v bílém poli, tedy „vızdobu“ používanou v dobách Maďarské lidové republiky.

Více fotografií motorového vozu Bzmot v galerii:

Motorovı vůz Bzmot
Motorovı vůz Bzmot
Motorovı vůz Bzmot
Motorovı vůz Bzmot
22 fotografií