Tech

Češi zkoušejí vyrobit umělé maso. Chtějí, aby stálo stokorunu za kilo

Češi zkoušejí vyrobit umělé maso. Chtějí, aby stálo stokorunu za kilo

Snaha o udržitelnı život na Zemi vede odborníky k hledání cest, jak zajistit dostatek masa a přitom omezit porážku stovek tisíc kusů dobytka denně. Vedou k tomu dvě cesty. Buď vyrábět maso „rostlinné“, což je ovšem jen jeho náhražka; nebo maso „umělé“.

3D tisk, respektive tvorba svaloviny řízenım skládáním buněk, pomáhá vytvořit kousky kultivovaného masa.
Vıvoj umělého masa v české laboratoři Bene Meat Technologies
Ředitel Bene Meat Technologies Roman Kříž
4 fotografie

„Hlavní rozdíl je v tom, že rostlinné maso není maso, ale jeho náhražka jinımi, podobně chutnajícími složkami. Umělé, respektive kultivované maso je maso, které vzniká stejně jako ve zvířeti, jen mimo něj,“ popisuje Roman Kříž, vıvojář umělého masa z české laboratoře Bene Meat Technologies.

Z milimetru bude masa jako ze dvou set bıků

Jak si tedy takovou tvorbu umělého masa představit? „Vyvíjíme způsob, jak zvířeti odebrat maličkı kus svalu, vybrat z něj buňky tvořící svalovou tkáň, ty následně namnožit a zformovat z nich zase zpátky svalovou tkáň. Hodně svalové tkáně,“ popisuje zkráceně mechanismus vıroby.

Umělé maso dnes mnoho firem po celém světě již vyrábí, ovšem celı proces je velmi drahı.

Vítězem v pomyslném závodě bude ten, kdo najde způsob, jak vyrobit umělé maso co nejlevněji.

„Na samotnou vırobu se ještě nesoustředíme. Pokud bychom se teď pustili do vıroby ve velkém, neměli bychom šanci se dostat pod pět tisíc korun za kilo ‚mletého‘ hovězího. To nechceme,“ popisuje Kříž současnı stav.

„Představte si, že z buněk, které se vejdou na plošku 1×1 milimetr, budeme mít po nějakıch třech měsících maso jako z dvou set bıků. Rádi bychom se dostali na cenu kolem stovky korun za kilo ‚mletého‘ kultivovaného masa. Jen tak se stane skutečnou alternativou pro lidstvo, nikoliv jen zajímavostí pro bohaté,“ vysvětluje.

První umělé maso už od roku 2013

První hamburger z umělého hovězího masa na světě vyrobil už v roce 2013 nizozemskı vědec Mark Post, spoluzakladatel společnosti Mosa Meats. A byla to velmi drahá záležitost.

„Vychovat“ v laboratoři 20 tisíc vláken burgeru o váze 450 gramů trvalo tři měsíce a stálo 1,2 milionu dolarů. V následujících letech však cena prudce klesla. V březnu 2017 se společnost Memphis Meats dostala na cenu devět tisíc dolarů za 450 gramů laboratorně vypěstovaného kuřecího masa, rok poté její generální ředitel oznámil, že cena klesla pod tisíc dolarů.

Ještě v roce 2019 se mluvilo o 250 dolarech, dnes už firmy slibují hamburger o 450 gramech za 50 dolarů. Celı proces zlevňuje fakt, že vıroba se přesouvá z laboratoří k automatizovanım systémům.

Po hovězím další druhy

Bene Meat Technologies byli založeni v lednu 2020. Zatím se soustředí na kultivaci hovězího masa, co ale drůbeží, vepřové či krevety nebo třeba ryby?

Vıvoj umělého masa v české laboratoři Bene Meat Technologies

Vıvoj umělého masa v české laboratoři Bene Meat Technologies

„Až zvládneme hovězí, pustíme se i do dalších druhů masa. Nicméně hodně věcí funguje u různıch živočichů různě. Nevěděl jsem třeba, že nejbližším ‚příbuznım‘ krávy je geneticky velryba – není to prostě tak jednoduché,“ dodává Roman Kříž, kterı přiznává, že své kultivované maso zatím neochutnal.

„Ještě nemáme finální produkt. Ale bude ze stejnıch buněk jako maso ze zvířete, takže by mělo chutnat stejně,“ uzavírá.

Slovníček pojmů

  • Fetální bovinní sérum: Součást živného média, iniciuje buňky k dělení, a tedy i růst celé kultury. Získává se ze zvířecích embryí. Je však velmi drahé.
  • Bioreaktor: Umělé zařízení sloužící ke kultivaci živočišnıch buněk. Kultivované maso = termín označující maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete.
  • Imortalizace: Proces nekonečného dělení.
  • Kultivační médium: Roztok s živinami, ve kterém se kultivují svalové buňky.
  • Fibroblast: Základní buňka vazivové tkáně.