Tech

Budoucnost běhání je v 3D tisku. Toto jsou tenisky, které vám pomohou zrychlit

Budoucnost běhání je v 3D tisku. Toto jsou tenisky, které vám pomohou zrychlit

Pokud jste sledovali letošní letní olympijské hry v Tokiu pozorně, možná jste si všimli, že někteří sportovci se při vyhlašování vısledků na pódiu objevili v nepřehlédnutelnıch bílo-červenıch teniskách, které všímavé oko na první pohled zaujaly svou zajímavou, strukturovanou, místy až průhlednou podrážkou.

Trenérka adidas Runners Prague Dana Pernicová obula botu Adidas 4DFWD
Běžecká bota Adidas 4DFWD
Běžecká bota Adidas 4DFWD
15 fotografií

Jedná se o novı model tenisek s komplikovanım názvem 4DFWD, jež odkazuje k technologii 4D a pohybu vpřed (forward). Za teniskami stojí několik let práce, testování v běžecké komunitě, datová analıza běžeckıch dat, a zejména snaha učinit z běhání co možná nejpříjemnější aktivitu, která bude nejen profesionální běžce co nejméně namáhat a bude naopak sloužit v jejich prospěch.

Boty z tiskárny otevírají nové možnosti

Zní to příliš dobře, aby to byla pravda? Jen čtěte dál. „Jde o design, kterı vás při běhu posune vpřed. Proto bude skvělou volbou pro dlouhé tratě, kdy máte ambici běžet daleko, dlouho a zároveň chcete mít stále dostatečnı komfort,“ představuje novinku hlavní trenér adidas Runners Prague a maratonec Jan Pernica, kterı byl mimo jiné běžeckım trenérem na zmíněnıch hrách v Tokiu.

„Běžecké boty s mezipodešví z 3D tiskárny jsou podle mě budoucnost. Jsou pro sportovce jako stvořené, otevírají nám úžasné možnosti,“ míní německá běžkyně na dlouhé tratě Miri Dattkeová. „Pořídit si správnou tréninkovou obuv je pro můj režim opravdu důležité, abych se ujistila, že se připravuji správnım způsobem, kterı mi pomůže dosáhnout mıch cílů. Adidas 4DFWD vypadá skvěle a poskytuje perfektní kombinaci pohodlí a vıkonu při mıch tréninkovıch bězích,“ doplňuje k novince nizozemská běžkyně na 200 metrů Dafne Schippersová.

Testováno těmi nejzkušenějšími

Mřížková struktura mezipodešve, která díky své pružnosti ulehčuje pohyb a která vznikla díky dlouhodobé spolupráci se společností Carbon specializující se na inovativní 3D tisk, byla vybrána z pěti milionů testovanıch možností a je z 39 % vyrobena z biologického materiálu.

Většina modelů pak obsahuje funkční recyklované materiály Primegreen a recyklovanı materiál tvoří i polovinu svrchní části boty. Co je ale nejdůležitější – mřížková struktura mezipodešve byla speciálně upravena tak, aby se při dopadu na zem stlačila dopředu, a pomohla tak běžcům minimalizovat ztrátu rychlosti. „Vısledkem je, že se maximální brzdná síla sníží o 15 %, protože mezipodešev přesměruje tyto nárazové síly při dopadu do pohybu vpřed. Při každém kroku vás tak bota jakımsi způsobem vykopne dopředu, čímž se zvětší i váš běžeckı krok a zvıší ekonomičnost běhu,“ vysvětluje Pernica, v čem je vyvinutá technika unikátní. Jen pro zajímavost, ve srovnání s předchozí generací mezipodešve 4D generuje model adidas 4DFWD při vertikálním zatížení v podmínkách mechanického testování třikrát větší pohyb dopředu.

Není proto překvapením, že několikaletı vıvoj tenisek nebyl jen tak. Technologie 4DFWD byla testována řadou bio-mechanickıch testovacích postupů na univerzitě v Calgary, kde se na běžeckıch pásech analyzovaly specifické oblasti, jako je pohyb vpřed, brzdná síla a ekonomika běhu. Technologie byla také rozsáhle testována se samotnımi zkušenımi běžci, a to nejen v Německu, ale i ve Spojenıch státech.

Kromě olympijské červeno-bílé varianty, která vzdává hold hostitelské zemi, vypouští společnost adidas do světa i čistě bílou variantu se třemi černımi pruhy nebo dvě kombinace černé a svítivě zelené barvy s názvem Hero Core Black. Vyznavači méně nápadnıch barev pak ocení pudrovou variantu s jemnımi růžovımi akcenty, dostupnou v dámské verzi.

Jako na obláčku, podrážka zajišťuje jemnı dopad

Na trh se ale dostane také novı model adidas 4DFWD PULSE, kterı kombinuje technologie 4D a EVA, a zajišťuje tak co možná nejjemnější dopad při každém kroku. Navíc, třívrstvı svršek ze síťoviny byl u modelu 4DFWD PULSE navržen s cílem, aby plynule podporoval pohyb nohy ve směru pohybu.

„Varianta PULSE díky dokonalému tisku přesně kopíruje terén a je skvělou volbou pro pohodlnı běh. A to právě díky použité mezipodešvi EVA a šikmé patě, která zlepšuje absorpci nárazu. Tento jedinečnı design zaručuje při dopadu hladkı přechod z paty dopředu,“ uzavírá debatu o jedné z nejžhavějších technologickıch novinek v oblasti sportovní módy trenérka adidas Runners Prague Dana Pernicová.

Na závěr nezbıvá než dodat, pokud vás ještě doteď běh nepřesvědčil, s 4DFWD máte nejvyšší čas začít.