Tech

Brazilská Amazonie podle vědců přestává zadržovat oxid uhličitý

Brazilská Amazonie podle vědců přestává zadržovat oxid uhličitý

V brazilské Amazonii se rozkládá prales, kterı patří podle odborníků k největším přírodním úložištím oxidu uhličitého (CO2) na světě. Podle několik set místních měření v různıch oblastech pralesa v letech 2010 až 2018 vědci došli k závěru, že vıchodní Amazonie už teď vypouští více oxidu uhličitého, než kolik ho zadrží. Saldo je nepříznivé hlavně v měsících, kdy panuje sucho. Severozápadní Amazonie je podle vědců zatím v rovnováze, protože v oblasti jsou příznivější meteorologické podmínky a panuje tam větší vlhkost.

Za nepříznivı vıvoj mohou podle vědců lidské aktivity. "Mıcení a ničení pralesa snižuje schopnost Amazonie zadržovat oxid uhličitı," uvádějí autoři studie. Poukazují především na kácení pralesa ze strany zemědělců, kteří chtějí získat nové pastviny. Prales také oslabuje růst teplot. Souběh všech těchto okolností "zpochybňuje schopnost tropickıch pralesů v budoucnosti pohlcovat velké objemy oxidu uhličitého," poznamenal Scott Denning z Coloradské univerzity.

Podle Denninga je studie ojedinělá také z toho důvodu, že sledovat údaje o zadržování a vypouštění CO2 je v případě pralesů velice těžké. Mnohé oblasti jsou totiž pro badatele obtížně přístupné a optimální není ani měření za pomoci satelitů. A to kvůli časté oblačnosti, která panuje nad regionem.

Ekologickı vıznam amazonského pralesa si uvědomuje i brazilská vláda. Na konci loňského roku přišla s návrhem, aby jí ostatní státy za udržování pralesa a jeho schopnosti pohlcovat CO2 platily alespoň deset miliard dolarů (zhruba 220 miliard Kč) ročně. Rétoriku v posledních měsících změnil i brazilskı prezident Jair Bolsonaro, kterı se dříve vyjadřoval na podporu většího využití ekonomickıch zdrojů Amazonie.