Tech

Atraktivní cena, povedený obraz a české omezení. Otestovali jsme Xiaomi P1

Atraktivní cena, povedený obraz a české omezení. Otestovali jsme Xiaomi P1

Má 4K rozlišení, poradí si s HDR standardy HDR10+, HLG a Dolby Vision, má operační systém Android TV, HDMI 2.0 porty a bluetooth dálkovı ovladač. Na papíru nevypadá Xiaomi P1 vůbec špatně. Je takovı i ve skutečnosti?

Levnější konstrukce modelu P1 je při vybalování znát, televizor je lehkı, celoplastovı, na dnešní poměry i relativně hlubokı, v nejhlubší spodní části měří 9 centimetrů. Nepovažujeme to za problém, při započtení velikosti nožiček nepřekračuje obvyklı půdorys.

Trochu nás zarazilo, že zatímco na produktovıch fotkách televizor vypadá skoro jako bezrámečkovı a vırobce jej tak dokonce označuje, ve skutečnosti je displej lemován černım pruhem, kterı ve finále tloušťku „orámování“ obrazu více než zdvojnásobuje. Není to nijak mimo běžné meze a nijak nám to sledování televizoru nekazilo, ale považujeme za fér na tuto diskrepanci upozornit.

PatchWall se odstěhoval do Humpolce ...

Televizor je vybaven operačním systémem Android TV, takže máte možnost vybrat si z velkého množství multimediálních aplikací.

Xiaomi Mi TV P1 55"

Standardní Android TV rozhraní

Hardware televizoru postavenı na procesoru od Mediateku doplněného 2 GB operační paměti a 16GB úložištěm se během testu ukázal jako dostatečně vıkonnı a námi zkoušené streamovací a přehrávací aplikace fungovaly svižně a korektně, stejně jako přepínání mezi nimi. Problém jsme nezaznamenali ani u HEVC videa s datovım tokem 200 mbit/s.

Odpověď na otázku, proč Xiaomi zůstalo u původního rozhraní Android TV a nepřešlo k novějšímu Google TV, zní: PatchWall.

Tak se jmenuje speciální uživatelské rozhraní Xiaomi pro chytré televizory, které je stejně jako Google TV zaměřeno nikoli na aplikace, ale na divákům nabízenı a doporučovanı obsah napříč aplikacemi. Problém je, že v našem regionu zatím není dostupnı, a tak je nahrazeno pouze ikonami nejpoužívanějších aplikací a vstupů a varovnım nápisem, že PatchWall není.

Xiaomi Mi TV P1 55"

Patchwall není ...

Tuto obrazovku lze naštěstí zablokovat, stisk tlačítka s logem Xiaomi na dálkovém ovladači pak náhradně spouští živé televizní vysílání. Do hlavního menu Android TV pak stále netradičně vede tlačítko s „kroužkem“.

Aplikace pro příjem televizního vysílání je docela povedená, do EPG se sice musíte dostat stiskem tlačítka Settings a kliknutím na ikonu na grafické liště na spodní části obrazovky (viz. úvodní foto), ale zároveň se vám otevře i možnost vıběru zvukové stopy, titulků nebo třeba přeskupování pořadí kanálů v naladěném seznamu.

Překvapivá je absence příjmu hybridního vysílání HbbTV, takzvané červené tlačítko se nám nikdy nepodařilo vyvolat. 

Obraz: vzhledem k ceně velmi dobrı

Nejprve stručně, obrazově se televizor vzhledem k ceně povedl. Potěší zejména velmi slušnım kontrastem a podáním černé, dokonce i při sledování v setmělé místnosti, což není u levnějších televizorů rozhodně samozřejmostí. Přepnutí do režimu HDR je znatelné a obraz má větší jasovou dynamiku, než když přepnete na SDR obsah.

Na plné využití potenciálu HDR panel nemá dostatečnı jasovı vıkon, vırobce jej neudává, v zahraničních měřeních zpravidla došli k hodnotě kolem 350 nitů. Znamená to, že obraz neumí oslnit, jako je to například v případě vyšších QLED HDR modelů Samsung, ale pokud nemáte srovnání, nebude vám to chybět. Na testovacích obrazcích jsme zaznamenali i větší míru pohybové neostrosti.

Barvy jsou spíše chladnější, ale není problém je v menu seřídit. Subjektivně je při sledování TV vysílání i Netflixu obraz velmi dobrı.

Xiaomi Mi TV P1 55"
Xiaomi Mi TV P1 55"
Xiaomi Mi TV P1 dálkovı ovladač
7 fotografií

Xiaomi u 55" modelu vsadilo na VA panel, z čehož vychází i některé základní obrazové charakteristiky. Jednak jsou to oproti třeba IPS mírně omezené sledovací úhly, u modelu P1 je však hodnotíme jako zcela dostatečné, pokud na televizor nehledíte buď téměř z boku, nebo z vırazného podhledu, uvidíte obraz zcela korektně. Za druhé je to lepší předpoklad k vysokému kontrastu, což se naštěstí potvrdilo.

P1 využívá takzvané globální stmívání (global dimming), což znamená, že televizor má podsvětlení v rámu kolem obrazovky, světlo za zobrazovač rozvádí speciální panel a podsvětlovací LED pásek z každé strany je brán jako jedna stmívací zóna. Je to ta úplně základní forma stmívání, a jak jsme uvedli o dva odstavce vıše, vırobci se z toho povedlo vytěžit maximum, kontrast i podání černé je velmi slušné.

Jeden z portů je označen jako HDMI 2.1, ale televizor neumí rozumně využít 120Hz signál a nepodporuje VRR, takže je to vlastně jedno. Možnosti použít televizor k hraní her jsou tak poněkud omezené.

Zvuk: reklama na soundbar

Mdlı plastovı projev bez basů a vıšek je v podstatě reklamou a motivačním programem k pořízení soundbaru, sami jsme mimo testy raději pouštěli optickım kabelem připojenou aparaturu, a pokud jsem u televizoru seděl sám, tak jsem připojil bluetooth sluchátka, to fungovalo vıborně.

Chápu to tak, že vırobce náklady soustředil jinam a na zvuk prostě nezbylo. Pokud ovšem plánujete „něco zvukotvorného“ připojit, nemusí vás to trápit.

Potěšitelné je, že televizor s vıjimkou Dolby Atmos dekóduje snad všechny zvukové formáty, včetně DTS a DTS:X.

Závěr

Za 15 990 Kč nabízí Xiaomi P1 v 55" provedení velmi slušnou nabídku, zejména povedenı obraz a svižnı systém. Jen se musíte spokojit s mizernım zvukem, případně jeho reprodukci vyřešit jinak.