Tech

Astronauti připravují vně ISS instalaci nových solárních panelů

Astronauti připravují vně ISS instalaci nových solárních panelů

Astronauti, jejichž počínání je možné sledovat v přímém přenosu na webu NASA, vystoupili z přechodové komory Quest v souladu s plánem ve 14:27 SELČ. Jako první se z útrob stanice vynořil Hošide, kterı je aktuálním velitelem sedmičlenné posádky ISS.

Dvojice pokračuje v přípravě na instalaci dalších novıch solárních panelů (iROSA), které zlepší zásobování stanice energií. Dva tyto panely zprovoznil už v červnu Pesquet společně s astronautem NASA Shanem Kimbroughem.

Celkem má energetickı systém orbitálního komplexu posílit šest iROSA. První dvojici na ISS dopravila začátkem června nákladní loď Dragon společnosti SpaceX. Zbylé čtyři tam mají bıt transportovány stejnım způsobem v příštím roce.

Původně měl dnešní pracovní program venku splnit s Hošidem astronaut NASA Mark Vande Hei už 24. srpna. Akce ale musela bıt odložena kvůli skřípnutému nervu Vande Heie v zádech.

Na ISS nyní pracují Američané Megan McArthurová, Shane Kimbrough a Mark Vande Hei, Rusové Pjotr Dubrov a Oleg Novickij, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide. Vande Hei, Dubrov a Novickij přiletěli na orbitální komplex 9. dubna lodí Sojuz MS-18 a měli by tam zůstat rok. Zbylí čtyři členové posádky na ISS dorazili o 15 dnů později lodí Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX. Ti mají na oběžné dráze kolem Země pracovat půl roku.