Tech

„Asijská Venuše" bojovala za íránské ženy, média ji předčasně pohřbila

„Asijská Venuše

Cecil Beaton, jenž v roce 1942 nafotil její portrét pro časopis Time, o ní hovořil jako o „asijské Venuši“ s dokonalım obličejem ve tvaru srdce, s pronikavě modrıma očima.

Jejím bratrem byl egyptskı král Farúk I., emočně nevyrovnanı monarcha s násilnımi sklony, kleptoman, u něhož se od mládí projevovala hluboká sexuální frustrace kvůli velikosti pohlaví.

S šáhem se Fawzia, která se v Íránu i kvůli manželovım nevěrám necítila šťastná, v roce 1948 rozvedla. Ještě předtím mu porodila dceru Šáhnáz.

Kromě osobních rozporů mezi nimi panovalo také náboženské napětí. Šáh byl šíita a princezna se hlásila k sunnitskému islámu. Po návratu do Egypta se podruhé vdala, vzala si aristokrata a vysoce postaveného armádního důstojníka, plukovníka Ismaila Širína.

„Asijská Venuše“ bojovala za íránské ženy, média ji předčasně pohřbila

Princezna zůstala v Egyptě i poté, co svobodní důstojníci v čele s Gamálem Násirem svrhli jejího bratra z trůnu. Novináři o její údajné smrti vydali v roce 2005 nepravdivou zprávu a předčasně ji pohřbili. Média si ji spletla s dcerou jejího bratra, princeznou Fawziou Farúk. Závěr života strávila ve své rodné Alexandrii, kde zemřela 2. července 2013 ve věku 91 let.