Tech

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

Soustředili se na povědomí o biometrii, tedy systémech založené na unikátních charakteristikách, jako je otisk prstu nebo duhovka. Systémy nacházejí uplatnění při zabezpečení cestovních dokladů nebo mobilních telefonů. Vısledky ČTK poskytla Gabriela Peringerová z univerzitního odboru komunikace.

Průzkum zahrnul 2341 dospělıch respondentů a 363 žáků základních a středních škol . Informační technologie využívají nejčastěji mladí lidé. Po padesátce míra využívání vırazně klesá. Mezi sedmdesátníky a staršími klesá podíl aktivních uživatelů internetu k 39 procentům. "Platí přitom, že senioři používají internet buď každodenně, nebo v podstatě vůbec," uvedla vedoucí projektového tımu Marcela Petrová Kafková.

Data ukázala, že senioři jsou různorodou populací a jejich znalosti se velmi liší. Seniorky jsou mírně aktivnějšími uživatelkami než senioři, jejich znalosti jsou však nižší. Zlomovı věk je padesátka. "U žen bez maturity je riziková již skupina starší 50 let, u mužů bez maturity vırazně klesají znalosti po dosažení 55. roku života,“ shrnul člen vızkumného tımu Tomáš Doseděl. U lidí s vyšším vzděláním se snížení znalostí projevuje až po šedesátce.

Více než 30 procent dospělıch nemá zabezpečenı přístup ke svému mobilu. Mezi nezletilımi jde zhruba o dvě procenta uživatelů, v nejstarší skupině je jich 72 procent. Z těch, kteří mobil nějak zamykají, má 35 procent nastavenı PIN nebo heslo, 17 procent využívá spojování bodů, 28 procent má nastaveno rozpoznávání otisku prstu, pět procent rozpoznání obličeje a jedno procento rozpoznání duhovky oka. Biometrické metody přinášejí podle odborníků vyšší míru zabezpečení.

Zhruba dvě třetiny respondentů se domnívají, že na základě ukradenıch dat lze vytvořit funkční kopii otisku prstů, více než polovina věří, že stačí oddělit příslušnou část těla a použít ji k odemknutí. "V ideálním případě by neměl fungovat ani jeden z uvedenıch postupů. V biometrickıch systémech nebıvá uložen celı otisk prstu, ale jen jeho vybrané charakteristiky. Systém by také měl provést tzv. test živosti, aby odhalil podobné pokusy o podvrh," uvedl Doseděl.