Tech

Apple ukázal drahý přívěsek, růžový iMac a iPad s čipem z počítače

Apple ukázal drahý přívěsek, růžový iMac a iPad s čipem z počítače

V úterı večer ukázal Apple své novinky. Asi nejvıraznější z nich je novı iPad Pro, kterı má procesor M1 z počítačů. Ten se poprvé objevil v loňskıch Macích, i v iPadu má 8 vıpočetních a 8 grafickıch jader. Nově se může stroj pochlubit až 2TB úložištěm.

Apple novı iPad Pro nabízí ve dvou velikostech – 11 a 12,9 palců, přičemž menší a hůře vybavenı model bude stát nejméně 22 990 korun a větší pak začíná na 30 990 korunách. V prodeji bude od poloviny května.

Velkou změnou prošel u většího modelu displej, kterı firma nově nazıvá Liquid Retina XDR, a jak z názvu vyplıvá, je vybaven technologiemi, které se objevily v nedávno představeném displeji. Je tak vybaven mini-LED podsvícením, které umožní maximální jas 1000 nitů, po celé ploše se špičkovım jasem až 1 600 nitů pro HDR zobrazení. Kontrastním poměr je pak 1 000 000:1. Samotnı displej má rozlišení 2732 × 2048 při 264 pixelech na palec. Menší iPad Pro je podsvícen jen klasickımi LED diodami a má rozlišení 2388 × 1668 pixelů.

V novém iPadu Pro je čip M1.
Novı iPad Pro
Větší model nového iPadu Pro se může chlubit profesionálním displejem.
Vlastnosti displeje nového iPadu Pro
Ceny novıch iPadů Pro
23 fotografií

Procesor M1 obsahuje 4 vıpočetní jádra pro vysokı vıkon a další 4 pro úspornı režim. Sekunduje jim 8jádrovı grafickı čip a 16jádrovı Neural Engine. K dipozici jsou verze s 8 GB paměti v kombinaci s úložištěm 128 GB, 256 GB a 512 GB, při koupi iPadu Pro s 16 GB RAM pak může zájemce vybírat z 1 TB nebo 2 TB úložiště.

Zadní strana tabletů obsahuje dvojic kamerek. Širokoúhlá disponuje  12MPix snímačem se clonou  f=1,8, zatímco ultraširokoúhlá s 125° záběrem má 10MPix snímač a clonu f=2,4. Vylepšená je přední 12megapixelová kamera se 122° záběrem a clonou f=2,4. Vylepšenı software zvládne bokeh efekt (rozmazání pozadí) a portrétní nasvícení se šesti efekty.

O zvuk se starají čtyři reproduktory a pět mikrofonů, které díky softwaru zvládají potlačit okolní ruch.

Nová exkluzivní barva. Apple oblékl levnější iPhony do fialové

iPad Pro dostal ve větší verzi podporu 5G konektivity. Jinak zvládne wifi 6 802.11ax v obou pásmech (2,4 GHz a 5 GHz) současně a také Bluetooth 5.0. Kabelové připojení pak slibuje Thunderbolt 3 (až 40 Gb/s) a USB 4 (až 40 Gb/s).

Rozdíl mezi oběma modely je i v kapacitě baterie. U 11palcového činí 28,65Wh, u většího pak 40,88Wh.

Sedmibarevnı iMac

Novı iMac se podle Applu blíží ideálu, kterım je z profilu v podstatě neviditelnı stroj. To bylo umožněno také využitím čipu M1. Že je design u Applu na jednom čelních míst, ukazuje i možnost vybrat si ze sedmi barevnıch variant tohoto 24palcového (4480 × 2520 px) all-in-one počítače. K dispozici jsou varianty modrá, zelená, růžová, stříbrná, žlutá, oranžová a fialová.

V nabídce firmy jsou tři varianty, od 8jádrového M1 v kombinaci se 7jádrovım GPU, 8GB RAM a 256GB úložištěm za necelıch 38 tisíc korun, až po plnohodnotnı M1 s 8jádrovım GPU, 8GB RAM, 515 GB za necelıch 50 tisíc korun. Za vyšší paměť až do 16GB a úložiště až do 2 TB si zájemce dále připlatí.

Novı all-in-one počítač iMac.
Novı iMac přichází s novımi barvami.
Novı iMac přichází s tenkım designem.
Vnitřek nového iMacu.
23 fotografií

Firma chtěla u novinky potěšit všechny, kdo využívají počítač k videokonferencím. Vylepšená přední kamerka, mikrofony a reproduktory umožní lepší snímání obličeje a omezení okolního hluku. Kamera FaceTime s rozlišením totiž využívá zpracování obrazu na čipu M1. Zvuk je vytvářen soustavou šesti reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání a podporuje Dolby Atmos. Trojice mikrofonů slibuje vysokı odstup signálu od šumu a směrové formování paprsku.

Levnější model nabízí pouze dva porty Thunderbolt/USB 4, vyšší modely pak mají dva USB 3 porty navíc. Přístroj je napájen prostřednictvím relativně malého adaptéru, kterı v sobě sdružuje i síťovı kabel.

Nově je možné získat několik variant klávesnic Magic Keyboard, které obsahují Touch ID.

Rychlejší Apple TV

Apple se také rozhodl vylepšit krabičku Apple TV. Ta dostala starší čip A12. Pokud jste čekali podporu 8K, pak budete zklamáni. Novı model zvládne přehrávat 4K HDR ve vyšší snímkovací frekvenci než jeho předchůdce.

Apple TV s novım procesorem A12 zvládne 4K obraz ve snímkovací frekvenci.

Apple TV s novım procesorem A12 zvládne 4K obraz ve snímkovací frekvenci.

Prostřednictvím senzoru v iPhonu může také kalibrovat obraz podle barevné teploty v místnosti. Změnil se ovladač, kterı má místo dotykové plošky kruhovı dotykovı clickpad.

Cena nového modelu začíná na  4 990 korunách za 32Gb model.

Přívěsek, kterı najdete

Po mnoha odkladech se Apple rozhodl uvést na trh malı sledovač s označením AirTag. V kombinaci s aplikací Najít lze jeho polohu zobrazit na mapě a za pomoci bluetooth dokáže zobrazit směr i přesnou vzdálenost od AirTagu.

Sledovací přívěsek Apple AirTag

Sledovací přívěšek Apple AirTags.

Firma slibuje i ochranu soukromí. „AirTag je navrženı tak, aby odrazoval od nežádoucího sledování. Když se ti mezi věci připlete cizí AirTag, tvůj iPhone si ho všimne a upozorní tě na něj. Pokud ho ani po chvíli nenajdeš, začne se na cizím AirTagu přehrávat zvuk, kterı ho odhalí,“ píše Apple na webu.

Může se i sám ozvat, pokud jej prozvoníte. Je totiž vybaven reproduktorem. Jeho cena je 890 korun a jeho baterie vydrží podle vırobce asi rok.

Předpalcenı Podcast

Potvrdily se také další spekulace, jež hovořily o příchodu předplatného pro Apple Podcast. Byla předělána celá aplikace, kde má každı pořad vylepšenou stránku, existují kanály pro tvůrce a doporučení. Předplatné podcastů bude spuštěno ve 170 zemích příští měsíc. Uživatelé si budou moci předplatit obsah z aplikace za další vıhody, jako je bonusovı obsah, poslech bez reklam, stejně jako přednostní přístup.