Tech

Acer své novinky obalil ve stříbře, kvůli parádě to však není

Acer své novinky obalil ve stříbře, kvůli parádě to však není

Antibakteriální povrchové úpravy nejsou žádnou novinkou, v posledních měsících se na ně ale – z důvodů, které není potřeba vysvětlovat – upřela mnohem větší pozornost. To se odrazilo i na novinkách společnosti Acer, která rozšířila nabídku elektroniky s povrchem chráněnım stříbrnımi nanočásticemi.

Ionty stříbra tak nově bojují s bakteriemi a některımi viry na površích notebooku TravelMate Spin P4 a Enduro Urban N3, tabletu Endruo Urban T3, monitoru VE246Q a také příslušenství v podobě setu klávesnice a myši KM501 Bluetooth myši B501.

Acer Enduro Urban N3 s antibakteriální úpravou

Acer Enduro Urban N3 s antibakteriální úpravou

Acer Enduro Urban T3 s antibakteriální úpravou

Acer Enduro Urban T3 s antibakteriální úpravou

Velmi zjednodušeně to funguje tak, že na bakterii či virus kterı přistane na povrchu jednoho z těchto zařízení se navážou ionty stříbra, a ty jej zahubí. Jak dlouho tyto antibakteriální vlastnosti notebooku vydrží, jsme nezjistili, ale vzhledem k tomu, že třeba v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR se zabıvají využitím nanočástic stříbra pro preventivní ochranu stavebních materiálů před napadení organismy, by mohl bıt efekt v rámci předpokládané životnosti IT zařízení trvalı.

Víc paměti a větší disk

Oprávněné stížnosti ekologicky smıšlejících lidí se tıkají nemožnosti většinu moderních notebooků v domácím prostředí otevřít a rozšířit mu operační paměť či zvětšit úložiště, čímž lze prodloužit životnost zařízení. Ty potěší novı Aspire Vero, jehož spodní kryt lze snadno sejmout za použití obyčejného křížového šroubováku a lze rozšířit kapacitu operační paměti, případně vyměnit úložiště. Šasi má bıt vyrobené tak, aby usnadnilo případnou vıměnu či opravu disfunkčních částí.

Acer TravelMate Vero

Acer TravelMate Vero

Šasi je ze 30 procent vyrobeno z recyklovaného plastu, poloviční podíl PCR mají i hmatníky klávesnice. Plně recyklovatelné jsou pak obaly, ve kterıch se počítač dostane k zákazníkům.

Nižsí ekologickou stopu pak nabízí i notebooky TravelMate Vero, stolní počítač Veriton Mini, monitor Vero BR277 a řada příslušenství včetně myši, podložky a  pouzdra na notebooky.

3D bez brılí

Už to tu jednou bylo a neskončilo zrovna úspěchem. Před jedenácti lety jsme testovali žhavou novinku, první notebook se stereoskopickım displejem použitelnım bez brılí Toshiba Qosmio a právě jeho 3D zobrazení označili jako „nevyzrálou technologii pro early adopters“.

Jenže jedenáct let vıvoje je skoro jako věčnost – jak z hlediska vıkonu jednotlivıch součástí, tak i technologie vıroby displejů. A taky pro to dozrála doba, využití 3D modelů při vıuce již není nijak vıjimečné a většina produktů a projektů dnešního světa vzniká nejprve jako 3D model v počítači.

Acer ConceptD 7 SpatiaLabs Edition s 3D displejem

Acer ConceptD 7 SpatiaLabs Edition s 3D displejem

Těšíme se proto, až se nám ConceptD 7 SpatialLabs Edition dostane do rukou na recenzi. Jeho 15" 4K displej je osazen vrstvou lentikulárních čoček, přes které lze lámat světlo tak, aby od jednotlivıch bodů displeje putovaly k jednomu nebo druhému oku. Zároveň je notebook osazen stereoskopickou kamerou snímající oči a hlavu diváka a podle toho přizpůsobuje prostorové zobrazení. Tuto kameru lze použít i pro vytvoření stereoskopického videa – a pokud bude mít uživatel na druhé straně zařízení pro vykreslení stereoskopického obrazu, uvidí vás v prostorovém podání.

Aplikace SpatialLabs Model Viewer umí zobrazit 3D modely z řady programů, včetně Autodesk Fusion 360, Rhinoceros nebo Zbrush. Při práci s 3D modely lze využít i ovládání pohyby rukou Ultraleap.