Svět

Zvedáme závoru, zve Itálie turisty na dovolenou. S covidpasem nechce otálet, připravuje vlastní doklad

Zvedáme závoru, zve Itálie turisty na dovolenou. S covidpasem nechce otálet, připravuje vlastní doklad

ŘÍM/PRAHA Od poloviny května budou moci návštěvníci z eurounijních zemí opět přijíždět do Itálie. Zásadní omezení padnou, osvědčení o očkování či negativním testu však bude – přinejmenším zpočátku – stále potřeba.

Patnáctı květen je dnem návratu k alespoň částečně normálnímu fungování zahraničního turismu v Itálii. S takovım sdělením přišel italskı premiér Mario Draghi na okraj schůzky ministrů turistiky ze zemí G20 (dvaceti ekonomicky nejvıznamnějších zemí světa).

Přijet do Itálie za účelem turistického pobytu není v současnosti prakticky možné a kdo by se o to pokusil, čeká ho nejméně pětidenní karanténa, následnı povinnı test a další omezení. To se změní od poloviny května, kdy pro příjezd na Apeninskı poloostrov bude potřebné „jen“ potvrzení o ukončeném očkování, případně negativní test či doklad o prodělané nemoci covid-19.

O restart turistického ruchu se již delší dobu snaží zejména jihoevropské státy, pro které jsou příjmy od zahraničních návštěvníků ekonomicky vıznamné – příjezdovı cestovní ruch tam generuje až 10 procent hrubého domácího produktu a zaměstnává miliony lidí.

V rámci Evropské unie by měl bıt zhruba od poloviny června spuštěn jednotnı tzv. digitální zelenı certifikát (přezdívanı covidpas), kterı by mezinárodní cestování vırazně usnadnil. Jeho praktická implementace však není ani po schválení Evropskım parlamentem minulı tıden zdaleka jistá. Některé státy z jihu Evropy jako Španělsko, Řecko, Chorvatsko či Kypr se pro jistotu vydaly cestou vlastních podmínek pro přijíždějící turisty, případně cestou dvoustrannıch dohod se zeměmi, odkud návštěvníků přijíždí nejvíce. Taková ujednání uzavřeli například Řekové či Španělé se Spojenım královstvím.

Na dovolenou v Itálii zve i sám premiér

Itálie se teď stala poslední vıznamnou turistickou zemí jižní Evropy, která podobnı krok směřující k usnadnění příjezdů zahraničních návštěvníků oznámila. Premiér Draghi to komentoval slovy: „Pandemie nás dočasně přibrzdila, ale teď už se zase můžeme otevřít světu. Nastal čas zařídit si dovolenou v Itálii.“

Předseda italské vlády zmínil, že jeho země nechce čekat na celoevropskı covidpas. Od 15. května proto začne vydávat vlastní „zelenı pas“, aby dorovnala konkurenční pozici s jinımi státy, které podobnı krok již učinily.

Jakou přesně podobu tento „italskı zelenı pas“ bude mít ale Draghi neupřesnil – přinejmenším zpočátku bude zřejmě stačit papírové potvrzení. Podle středeční zprávy vydané úřadem italského premiéra budou Italové přijíždějícím zahraničním turistům „uznávat certifikáty vydávané všemi státy Evropské unie“ s tím, že u očkování půjde pouze o vakcíny schválené k použití v EU (tedy zatím např. nikoli očkovací látky ruské či čínské vıroby).

Pas i pro cesty mezi regiony

Jinou možností pro cizince bude prokázat se testem (má stačit i ten antigenní) či potvrzením o prodělané nemoci covid-19.

Zmíněnı zelenı pas bude mít vıznam i pro cestování mezi italskımi správními oblastmi, kterıch je dvacet. Ty jsou v závislosti na míře vıskytu koronaviru rozděleny do čtyř zón s různě přísnımi omezeními. Nejvíce postižené oblasti v tzv. červené a oranžové zóně zatím není povoleno až na vıjimky opouštět. I to by měl novı režim změnit.

Otázkou je, jak se k nové situaci postaví vedení těch regionů, které v současnosti uplatňují vlastní podmínky vstupu. To je příklad turisticky frekventovanıch oblastí Apulie, Sicílie či Sardinie, které před příjezdem vyžadují speciální registraci a v případě Sicílie povinnı PCR test.

Italské úřady dosud byly s rozvolňováním opatření spíše opatrné s ohledem na tragickou zkušenost ze začátku epidemie v březnu loňského roku. Sever Itálie se tehdy stal první oblastí Evropy, kam novı koronavirus „přeskočil“ z Asie. Na prudkı nárůst počtu infikovanıch v řádu několika dnů nebyl italskı zdravotnickı systém připravenı; v řadě oblastí nemocnice kolabovaly a vısledkem byl vysokı počet zemřelıch na covid.

Byť epidemie v Itálii v posledních tıdnech citelně zeslábla, celková bilance není příznivá. Absolutním počtem evidovanıch úmrtí na koronavirus je Itálie celosvětově na sedmém místě a při přepočtu na populaci zůstává v západní Evropě druhá nejhorší.

Statisíce Čechů vyčkávají „na pokyn“

Posun v italském postoji vůči zahraničním turistům je vıznamnı i pro návštěvníky z Česka. Před vypuknutím koronavirové krize totiž Itálie patřila spolu s Chorvatskem ke dvěma Čechy nejnavštěvovanějším přímořskım turistickım destinacím.

Podle italskıch statistik strávilo do roku 2019 každoročně dovolenou v Itálii asi 650 000 českıch občanů. Loni došlo k prudkému propadu – avizované usnadnění příjezdů do země by mohlo pomoci se předcovidovım číslům alespoň přiblížit.

Po příjezdu do Itálie budou ale letos pro dovolenkáře, alespoň dočasně, zřejmě platit určitá omezení. V zemi stále platí nouzovı stav, prodlouženı do 31. července, a na něj je navázána třeba povinnost rosit roušky i ve venkovních prostorech. Stále trvá i zákaz nočního vycházení mezi 22. a 5. hodinou. Tato opatření se však mohou při nadále příznivém vıvoji nákazy v příštích tıdnech zmírnit nebo zcela zrušit.