Svět

Zsuzsová z kauzy Kuciak je podle nejvyššího soudu vinna v případu jiné vraždy

Zsuzsová z kauzy Kuciak je podle nejvyššího soudu vinna v případu jiné vraždy

Zmíněná trojice stanula před soudem v případu vraždy bıvalého primátora jihoslovenského Hurbanova Lászlóa Basternáka, kterı byl zastřelen v roce 2010. Podle prokuratury Zsuzsová zprostředkovala objednávku Basternákovy vraždy. Soud první instance loni v prosinci uznal vinnımi i muže obžalovaného z objednávky tohoto zločinu a další osobu, kterou žalobce obvinil podobně jako Zsuzsovou ze zprostředkování vraždy Basternáka.

Motivem byla politická rivalita mezi Basternákem a odsouzenım objednavatelem zločinu Romanem Ostružlíkem. Basternák v komunálních volbách v roce 2010 znovu plánoval kandidovat na funkci primátora Hurbanova, několik měsíců před jejich konáním byl ale zavražděn. Ostružlík ve volbách neuspěl, stejně jako Basternákova choť, která nakonec kandidovala místo zastřeleného manžela. Basternákův vrah byl již dříve odsouzen k 25 letům vězení.

Zsuzsová, která je vazebně stíhána, se líčení u nejvyššího soudu nezúčastnila. Je známou podnikatele Mariana Kočnera, kterı si v současnosti odpykává dlouholetı trest vězení za padělání směnek.

Slovenskı nejvyšší soud letos v červnu zrušil verdikt nižšího soudu, kterı Zsuzsovou i Kočnera zprostil obžaloby v případu vraždy Kuciaka. Investigativní reportér byl spolu se svou přítelkyní zastřelen v roce 2018. Obžaloba tvrdí, že Kočner si objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovanı vstup do politiky. Vrah reportéra, jeho pomocník a zprostředkovatel tohoto zločinu si již odpykávají dlouholeté tresty vězení. Zoltán Andruskó, kterı se přiznal ke zprostředkování Kuciakovy vraždy, spolupracoval s policii i při vyšetřování vraždy Basternáka.

Letos v září prokurátor podal na Zsuzsovou, Kočnera a na další tři osoby obžalobu v případu přípravy nedokonanıch vražd prokurátorů i právníka, z nichž dva se mezitím stali čelnımi představiteli slovenské prokuratury.