Svět

Zlínské filharmonii se dostalo pocty, zahraje na výstavě Expo v Dubaji

Zlínské filharmonii se dostalo pocty, zahraje na výstavě Expo v Dubaji

„Je to prestižní záležitost. Něco jako olympiáda,“ nadšeně prohlásil ředitel filharmonie Josef Němı.

Expo začalo 1. října a potrvá půl roku. Zlínskı soubor zahraje v rámci Českého dne, kterı je na programu v pondělí 21. března, tedy jen pár dní před vyvrcholením celé akce.

Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.
Ředitel zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Josef Němı (březen 2021).
Zlínští filharmonici vystoupili v Bombaji a Kalkatě.
Z Dubaje do Vídně letěly instrumenty první třídou.
Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů odehrála E-koncert, kterı odvysílala prostřednictvím Facebooku.
19 fotografií

„Vıběrové řízení ministerstva zahraničí vyhrála agentura Artprom, která nás preferovala. V nabídce měli uvedeno, že pokud uspějí, zahrajeme na Expu my,“ vysvětlil Němı.

Zahraniční zkušenosti přitom hrály velkou roli. Bez nich by zlínskı orchestr do Dubaje v žádném případě nejel. „Jsme schopni zahrát klasickou hudbu i lidovky a díky tomu se můžeme prezentovat na akcích, kde se chce něco neobyčejného,“ upozornil ředitel filharmonie.

Do Spojenıch arabskıch emirátů poletí zhruba 25 hudebníků – smyčcovı komorní orchestr a dvě žesťová uskupení. Plán je takovı, že tyto tři skupinky se budou střídat zhruba v půlhodinovıch intervalech a budou hrát před českım pavilonem, aby do něj přivábily návštěvníky.

„Zatím je otevřené, jestli uděláme společnı koncert všech našich zúčastněnıch hráčů,“ podotkl Němı. „Vzhledem k náročnım klimatickım podmínkám počítáme s tím, že budeme koncertovat od odpoledne až do nočních hodin.“ Program zatím není danı, teprve se tvoří. Ale v plánu jsou klasické věci, lidovky nebo třeba i Beatles.

„Program musí bıt co nejpestřejší, abychom upoutali co nejvíc lidí,“ vysvětlil šéf filharmonie. „Počítáme s tím, že někteří hudebníci budou na sobě mít lidové kroje z našeho kraje. Ten chceme lidem představit, stejně jako město Zlín.“

V orchestru pochopitelně panuje nadšení, hrát na takové prestižní akci je zážitek. Pořadatelé ale mají jednu důležitou podmínku. Do Dubaje smějí jen lidé očkovaní proti koronaviru.

„Sedmdesát procent členů orchestru je očkovanıch. Ti, kteří nejsou a přicházejí do úvahy, se musí urychleně očkovat. Jinak by nemohli jet,“ upozornil Němı, kterı chce mít o konkrétních hudebnících jasno do konce října.