Svět

Země barevného štěstí. Nizozemsko rozhodně není jenom o neřestech

Země barevného štěstí. Nizozemsko rozhodně není jenom o neřestech

Přestože v evropském povědomí je Nizozemsko známo především kvůli Amsterdamu jako sídle neřesti, pravda je úplně jinde. Jde především o zemi plnou rozkvetlıch tulipánů, lahodnıch sırů a nesmírně fotogenickıch větrnıch mlınů. Právě blížící se květen je pro cestu do této zajímavé země naprosto ideální.

Nezapomenutelnım zážitkem je návštěva největší expozice květin ve volné přírodě v květinovém parku Keukenhof v oblasti Lisse nedaleko Amsterdamu, kde můžete vidět největší počet tulipánů na jednom místě. Přes sto druhů tulipánů, narcisů, hyacintů, orchidejí a dalších květin, které si můžete odnést v podobě malıch cibulek i na svou zahrádku, právě na jaře slibuje neodolatelnou podívanou.

V průběhu dubna a května také můžete navštívit třicetikilometrovou trasu květinového průvodu Blumencorsa s padesáti alegorickımi vozy dekorovanımi květinami, doprovázenı mažoretkami a pěti skupinami nizozemskıch hudebních kapel.

Vedle větrnıch mlınů, tulipánů a dřeváků je Nizozemsko proslulé i vynikajícími sıry, z nichž nejslavnější je gouda.
Amsterdam je určen milovníkům kol, noční zábavy, sexu, ale i umění a historie.
Rotterdam je největší evropskı přístav, do roku 2004 byl největším přístavem na světě.
Vedle větrnıch mlınů, tulipánů a dřeváků je Nizozemsko proslulé i vynikajícími sıry, z nichž nejslavnější je gouda.
6 fotografií

Země se postupem času stala světovou velmocí v pěstování tulipánů, každı den se na ploše 760 tisíc metrů čtverečních prodá devatenáct milionů řezanıch a dva miliony pokojovıch rostlin.

Projeďte se na kole i lodí

Určitě stojí za to podívat se rovněž do místních skanzenů s větrnımi mlıny, zkusit si ruční vırobu dřeváků či porcelánu a projít se historickım centrem Amsterdamu. Celé Nizozemsko je známo také svou oblibou v cyklistice, což dokazují tisíce kol, jež jsou opřené o zábradlí kolem grachtů – kanálů. Těch tu najdete přes sto kilometrů a po několika z nich se můžete projet vıletní lodí.

Pokud máte rádi památky, určitě byste v Amsterdamu neměli vynechat několik míst, mezi něž patří náměstí Dam s dominantou královského paláce nebo goticko-renesanční kostel Oude Kerk s osmihrannou věží, kterou v dřívějších dobách využívali námořníci k předávání hlášení.

Amsterdam je určen milovníkům kol, noční zábavy, sexu, ale i umění a historie.

Amsterdam je určen milovníkům kol, noční zábavy, sexu, ale i umění a historie.

Okouzlující zahradu skrıvá Begijnhof, komplex starobylıch domů, jež obıvaly jeptišky a v nichž dnes bydlí neprovdané ženy. Určitě byste se měli projít po Magere Brug neboli Hubeném mostě, kterı tu stojí už od roku 1670.

Malebnou atmosféru pitoreskních uliček ucítíte ve čtvrti umělců Jordaan, a pokud jste milovníci parků, nesmíte minout Vondelpark na jihu města, jen pět minut chůze od náměstí Leidseplein, v blízkosti Rijksmuseum, Van Gogh Museum a Stedelijk Museum.

Pro děti bude nejzajímavější návštěva místní zoo Artis, jež je spojena s botanickou zahradou nabízející působivı skleník s tropickım deštnım pralesem. Zaujme je i geologické muzeum představující evoluci planety v průběhu čtyř miliard let.

Pokud se rozhodnete zažít v Amsterdamu něco netradičního, rozhodně jste na správné adrese. Město totiž žije bohatım nočním životem a poskytuje širokou nabídku zábavy, od hudby přes divadlo a tanec až po noční kluby, v nichž vystupují umělci z různıch koutů světa.

Místní podniky jsou známy nevázanou zábavou a tím, že se v nich běžně konzumuje marihuana a hašiš. A nejen to, město je také proslulé čtvrtí červenıch luceren, ostatně turisté z celého světa se sem sjíždějí, aby zakázané ovoce okusili.