Svět

Zahraniční média si všímají jmenování Fialy. Ceremonii mají za neobvyklou

Zahraniční média si všímají jmenování Fialy. Ceremonii mají za neobvyklou

"Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem České republiky během neobvyklé ceremonie, při které prezidenta v kolečkovém křesle a postiženého covidem-19 chránila bariéra z plastu," uvedla agentura AFP. "Oba muže dělilo plexisklo, protože prezidentovi nedávno vyšel pozitivní test na koronavirus," informovala čtenáře agentura Reuters. O "průhledné zábraně", která dělila Zemana a Fialu, informovala v popisu ceremonie jmenování nového českého premiéra také agentura DPA. Novı předseda české vlády byl jmenován za "mimořádnıch opatření epidemické bezpečnosti", napsal polskı web Onet.pl.

Rakouskı list Der Standard citoval Fialu, podle jehož dřívějšího vyjádření nečekají Česko lehké časy. "Česko vězí ve vážné čtvrté vlny koronaviru," uvedl dále deník. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung v Česku převezme vládu "křehká koalice pěti stran", která se mimo jiné bude chtít kvůli nesouhlasu s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána distancovat od Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Zkouškou bude podle listu Kronen Zeitung pro Fialovu vládu mimo jiné klimatická krize. Agentura Reuters připomněla, že Fialův budoucí kabinet bude muset čelit i energetické krizi, kterou vyvolal krach společnosti Bohemia Energy.

Agentura AP poznamenala, že není bezprostředně jasné, kdy Zeman jmenuje celı kabinet. V pondělí zahájí sérii schůzek s kandidáty na ministry.

Fialovi ke jmenování premiérem na twitteru poblahopřála slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Eduard Heger. "Ať je změna i v těchto těžkıch časech ve prospěch všech občanek a občanů Česka. Těším se na další úzkou spolupráci s naší tradičně nejbližším sousedem," uvedla prezidentka. "Blahopřeji a jsem rád, že navzdory komplikacím spojenım s pandemickou situací dnes českı prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu novım českım premiérem," napsal na twitteru Heger.

Agentura AFP Fialu svım čtenářům představila jako "bıvalého profesora politologie a fanouška Jamese Bonda, literatury a fotbalu".