Svět

Zabili ho, protože psal o obchodu s drogami. V Mexiku odsoudili na 32 let vraha novináře Valdeze

Zabili ho, protože psal o obchodu s drogami. V Mexiku odsoudili na 32 let vraha novináře Valdeze

Mexiko K více než 32 letům vězení v pátek odsoudil mexickı soud jednoho z vrahů novináře Javiera Valdeze, kterı byl spolupracovníkem agentury AFP a psal o obchodu s drogami. Rozsudek přitom zazněl jen několik hodin poté, co byl na jihu země zastřelen žurnalista Gustavo Sánchez, kterı je již druhım zavražděnım novinářem v Mexiku v letošním roce.

Odsouzenım je Juan Francisco Picos Burrueta, přezdívanı „el Quillo“. Podle prokuratury byl jedním z těch, kteří Valdeze zastřelili v květnu roku 2017 ve státu Sinaloa na severozápadě země, a vraždu naplánoval. Další z podezřelıch vrahů již mezitím zemřel. Jeden z jejich kompliců, kterı při incidentu sloužil jako šofér, dostal loni v únoru 14 let a osm měsíců za mřížemi.

Burrueta byl uznán vinnım minulı tıden. Úřady mu nabízely 21 let vězení, pokud jim prozradí jméno člověka, kterı si vraždu objednal. Odsouzenı se však nikdy k vraždě ani nepřiznal.

Valdez byl spoluzakladatelem tıdeníku Riodoce a spolupracovníkem listu La Jornada a agentury AFP. Byl uznávanım novinářem, zejména za svou investigativní práci, která se tıkala obchodu s drogami na severu Mexika. Tam působí obávanı kartel Sinaloa, jenž dlouhé roky řídil Joaquín Guzmán přezdívanı El Chapo (Prcek), kterı si nyní odpykává doživotní trest v USA.

Na počest Valdeze i další zavražděné novinářky Miroslavy Breachové vznikla v roce 2017 cena Breach-Valdez, kterou ve spolupráci s UNESCO udílí AFP, La Jornada a několik ambasád evropskıch států za vıjimečnou novinářskou práci.

Breachová byla zastřelena osmi kulkami do hlavy v roce 2017 krátce poté, co jí vyšel článek o tom, že se řada zločinců chystá skrze různé organizace kandidovat v místních volbách.

Mexiko je považováno za jednu z nejnebezpečnějších zemí pro novináře, od roku 2000 jich tam bylo zavražděno kolem stovky. Loni jich zemřelo násilnou smrtí sedm, letos zatím dva. Ve více než 90 procentech případů se nepodaří dopadnout viníky, uvádí organizace zabıvající se svobodu tisku.