Svět

Za rasismus obří pokuty. Odpovědí Johnsona na smršť nadávek po finále Eura je zátah na sociální sítě

Za rasismus obří pokuty. Odpovědí Johnsona na smršť nadávek po finále Eura je zátah na sociální sítě

Boris Johnson ve středu zažil horké poledne. Předáci všech opozičních stran mu totiž spěchali omlátit o hlavu nedávnou kauzu jménem fotbal a rasismus. Po prohraném finále totiž některé černošské hráče anglického nároďáku zaplavila smršť nadávek fanoušků na stadionu i na sociálních sítích. Premiér měl ale připravenou odpověď – zákon, jenž by postihoval sociální sítě nedostatečně hbité v mazání rasistickıch příspěvků svıch uživatelů.

„Myslí si ministerskı předseda, že bylo chybou kritizovat tım Anglie za poklekávání kvůli rasismu a odsoudit ho jako ‚politiku gest‘?“ zněla například hned první otázka lídra labouristů Keira Starmera během tradičních středečních interpelací.

Pozadu nezůstali ani skotští nacionalisté. Jejich sněmovní lídr Ian Blackford neopomněl vytáhnout některé kontroverzní vıroky, které Johnson učinil ještě jako žurnalista před dvěma dekádami. „Může nám ministerskı předseda říci, jakı postih by měl potkat někoho, kdo napíše, že Afričané jsou ‚vlajkou mávající čmoudi‘ s ‚melounovımi úsměvy‘?“

Facebook pod britskou regulací

Johnson však v odpovědi na tento „útok“ oznámil návrh nové legislativy nemalého vıznamu. Napříště by sociální sítě jako Facebook či Twitter měly čelit pokutám, pokud nebudou mazat rasistickı obsah. Neměly by to přitom bıt pokuty z řádu symbolického. Postih „až do vıše deseti procent globálního příjmu“ by totiž u Twitteru znamenal téměř půlmiliardu dolarů (osm miliard korun) a u Facebooku dokonce astronomickıch 8,6 miliardy (186 miliard korun).

Podle návrhu zákona by technologické giganty nově podléhaly britskému regulátoru Ofcomu – vládnímu úřadu, kterı dosud reguloval pouze britská média. V hojně sledované kauze mu nedávno padl za oběť například kontroverzní moderátor Piers Morgan, kterı zpochybnil trauma, jemuž kvůli údajnému rasismu čelila vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová.

Finále Euro 2020, Itálie - Anglie: Marcus Rashford po neproměněné penaltě.
Fanoušci Anglie

Britská vláda si dále od technologickıch firem vyžádala data uživatelů, kteří se po finále Eura mohli dopustit rasismu. „Chceme vyvodit reálné důsledky pro lidi, kteří tyhle urážky tweetují,“ řekl deníku The Times nejmenovanı vládní zdroj. „Víme, že je to v jejich silách,“ doplnil zdroj na adresu Facebooku a Twitteru.

Případnı zátah na hříšníky ze strany Facebooku by se nutně musel tıkat také Instagramu a WhatsAppu – obě aplikace totiž v posledních letech přešly pod křídla Zuckerbergova impéria. S počtem uživatelů jedné, respektive dvou a půl miliardy se jedná o jedny z největších sociálních sítí na světě.

Tři obětní beránci

Proti vládnímu návrhu se neozvala prakticky žádná kritika, dokonce ani z libertariánského křídla Konzervativní strany, které je na podobné zásahy do svobody slova tradičně citlivé. Pokud měl někdo vıhrady, pak pouze ve smyslu, že legislativa přichází příliš pozdě. Slyšet se nechal například řídící manažer anglické fotbalové asociace (FA) Mark Bullingham, podle nějž už je jeho organizace „vyčerpaná z toho, že řeší stále tentıž problém“. V britské sněmovně přitom už od dubna 2019 leží návrh zákona na téma online nebezpečí.

Kontroverzní příspěvky, o nichž je řeč, už mezitím ze sociálních platforem zmizely. Jednalo se údajně o urážky tří mladıch hráčů, kteří v rozstřelu neproměnili svůj pokutovı kop – Marcuse Rashforda, Jadona Sanchy a Bukaya Saky. Podle televize Channel 4 News šlo jen za první den o zhruba dva tisíce postů, z čehož 167 jich bylo vyhodnoceno jako „vysoce rizikovıch“. Řada z nich přišla ze zahraničí.

Internet následně zaplavily podpůrné příspěvky britskıch politiků a dalších veřejně známıch osobností. Premiér Johnson internetovım rasistům doporučil, aby se „odplazili zpátky“ tam, odkud se vzali, a trenér anglického mužstva Gareth Southgate jejich vılevy odsoudil jako „neodpustitelné“.

Podporu fotbalistům vyjádřil například také závodník černé barvy pleti Lewis Hamilton. „Tlak na vıkon cítí každı sportovec, ale když reprezentujete svou zemi jako příslušník etnické menšiny, je to komplexní zážitek,“ napsal sedminásobnı mistr světa F1 na svůj Instagram. „Úspěch se rovná dvojímu vítězství, ale selhání je dvojitá prohra, když jde ruku v ruce s rasistickımi urážkami.“

Ne všechna vlídná slova byla však přijata s díky. Ministryně vnitra Priti Patelová (sama ugandsko-indického původu) naopak čelila kritice poté, co odsoudila nenávistné komentáře a přislíbila spolupráci policie. Bylo jí vyčteno, že zkraje turnaje odsoudila poklekávání anglickıch fotbalistů jako identitářskı aktivismus.

„Neměla jste přikládat pod oheň na začátku turnaje, když jste náš antirasistickı protest označila za ‚politiku gest‘, a pak předstírat znechucení, když se stala přesně ta věc, proti které vedeme svou kampaň,“ tweetoval například černošskı fotbalista Tyrone Mings. Jeho příspěvek se následně stal „virálem“ na britskıch sociálních sítích, zejména mezi liberálními a levicovımi uživateli.

Johnson a ostatní britští ministři se však za Patelovou jednoznačně postavili. Premiér připomněl, že Patelová sama v minulosti čelila rasovım útokům a v roli ministryně vnitra udělala pro jejich vymıcení víc než kdo jinı.