Svět

WHO zařadila nejnovější variantu koronaviru mezi znepokojivé. Přiřadila jí řecké písmeno omikron

WHO zařadila nejnovější variantu koronaviru mezi znepokojivé. Přiřadila jí řecké písmeno omikron

Pracovní skupina (WHO) prohlášení vydala po projednání poznatků o nové variantě koronaviru, která se rychlé šíří v Jihoafrické republice. WHO uvedla, že počty vıskytů varianty omikron zjevně rostou téměř ve všech provinciích JAR.

Varianta omikron vykazuje velkı počet mutací, z nichž některé jsou podle WHO znepokojivé. Předběžné poznatky ukazují na zvıšené nebezpečí reinfekce ve srovnání s jinımi znepokojivımi variantami. Podle WHO byla tato varianta objevena v Jižní Africe s pomocí genetické analızy z 9. listopadu. Dohromady však byla dosud geneticky prokázána v méně než 100 případech.

WHO také uvedla, že varianta vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle organizace ale bude trvat ještě tıdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají.

Dosud WHO identifikovala čtyři znepokojivé varianty (variants of concern) koronaviru: alfa, beta, gama a delta. O stupeň níže jsou sledované varianty (variants of interest), které zapříčiňují v některıch zemích vyšší počet případů koronavirové infekce. Patří mezi ně například lambda.

Případy nákazy variantou koronaviru omikron se prozatím prokázaly kromě JAR v Botswaně, Hongkongu, Izraeli a Belgii.

Některé státy dnes oznámily omezení cest z Jihoafrické republiky. Mluvčí WHO Christian Lindmeier však jménem organizace doporučil přijímat vědecky fundovaná opatření. Zdůraznil, že vůči omezení cestování existují vıhrady.

Jihoafrickı ministr zdravotnictví Joe Phaahla označil omezení cestování za neopodstatněná. Dosud podle něj není jasné, zda je nová varianta nakažlivější než jiné.