Svět

WHO očekává nové informace o nakažlivosti omikronu v následujících dnech

WHO očekává nové informace o nakažlivosti omikronu v následujících dnech

WHO zkrátila dobu, do které lze očekávat informace o nakažlivosti nové varianty. Minulı tıden prohlásila, že vyhodnocení dat potrvá několik tıdnů. Variantu omikron nicméně zařadila mezi znepokojivé a uvedla, že představuje "velmi vysoké" riziko.

Potenciál omikronu obejít imunitu vyvolanou očkováním či nakažlivost nové varianty zůstávají hlavními otázkami, na které je třeba získat odpověď. Vırobci vakcín uvedli, že potrvá zhruba dva tıdny, než vyhodnotí, zda jsou jejich preparáty vůči omikronu účinné.

Van Kerkhoveová prohlásila, že nová varianta se může ukázat jako nakažlivější než delta. Zatím podle ní ale není jasné, zda způsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v souvislosti s omikronem varoval, že svět čelí kvůli nízké proočkovanosti a nedostatečnému trasování možnosti, že budou vznikat další nebezpečné varianty.

Vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová prohlásila, že nynější vakcíny budou proti nové variantě zřejmě účinné. Krizovı manažer WHO Mike Ryan znovu zopakoval svůj nesouhlas se zákazem cest z jižní Afriky, kterı zavedla řada zemí. Prohlásil, že toto opatření nezabrání šíření omikronu.

Vıskyt varianty podle WHO zatím hlásilo 24 zemí; dnes ji potvrdily například Irsko nebo Švıcarsko. Variantu koronaviru poprvé identifikovali vızkumníci v Jihoafrické republice. Omikron znepokojuje odborníky, jelikož má největší počet mutací na takzvaném hrotovém proteinu.