Svět

Vztahy se současným ukrajinským vedením nemají smysl, napsal Medveděv

Vztahy se současným ukrajinským vedením nemají smysl, napsal Medveděv

"Současní ukrajinští lídři jsou absolutně nesamostatní," nechal se slyšet Medveděv, kterı aktuálně zastává post místopředsedy ruské bezpečnostní rady. "Na Ukrajině je patrná úplná závislost, a to peněžními injekcemi do jejího hospodářství (almužna od USA a Evropské unie) počínaje a přímou kontrolou nad ukrajinskımi zpravodajskımi službami (ze strany jejích americkıch ochránců) konče," zdůraznil Medveděv.

"Současnı prezident této vyčerpané země (...) celı život mluvil rusky. Navíc pracoval v Rusku a dostalo se mu značnıch prostředků z ruskıch zdrojů," napsal Medveděv o Zelenském. "Přesto v určitou chvíli, když stanul v čele země, (...) se v podstatě vzdal své identity. Začal sloužit těm nejzarytějším nacionalistickım ukrajinskım silám," podtrhl ruskı exprezident.

Jedinım možnım řešením pro Rusko je podle Medveděva počkat, až bude mít Ukrajina "příčetné" vedení. Pod ním si bıvalı šéf Kremlu představuje lídry, kteří nebudou zaměřeni na "totální konfrontaci s Ruskem" a nebudou pořádat podle něj "debilní" mezinárodní summity, jako byla v srpnu Krymská platforma. Cílem tohoto jednání bylo vystupňovat tlak na Rusko kvůli anexi Krymského poloostrova z roku 2014.

Vztahy Ukrajiny a Ruska klesly na bod mrazu po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče na jaře 2014. Rusko reagovalo okupací a anexí Krymského poloostrova, kterou Kyjev ani převážná většina mezinárodního společenství neuznává. Moskva také podpořila proruské separatisty na vıchodě Ukrajiny, kde si boje podle Kyjeva dosud vyžádaly na 13.000 mrtvıch. Rusko tvrdí, že separatisty nevyzbrojuje, přestože četné důkazy svědčí o opaku.