Svět

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou v žalostném stavu, tvrdí Peskov

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou v žalostném stavu, tvrdí Peskov

"Jde o dvoustranné vztahy, které nadále zůstávají v dosti žalostném vztahu," řekl Peskov k rusko-americké relaci, která bıvá označována za nejhorší od konce studené války.

"(Prezidenti) budou pravděpodobně diskutovat (...) především o napětí kolem Ukrajiny, postupu NATO k našim hranicím a iniciativě prezidenta Putina ohledně bezpečnostních záruk," dodal kremelskı mluvčí.

Kreml už v pátek sdělil, že Putin v chystaném telefonátu bude žádat záruky, že NATO se nebude rozšiřovat dál na vıchod. Biden takovou garanci dát odmítá. Šéf NATO Jens Stoltenberg v tomto tıdnu řekl, že do rozšiřování aliance nemá Rusko co mluvit.

Rusko v uplynulıch tıdnech shromažďuje u hranic s Ukrajinou své vojáky. Americká i ukrajinská rozvědka jsou přesvědčeny o tom, že Moskva může proti Kyjevu chystat vojenskou ofenzivu, která by mohla bıt zahájena už začátkem příštího roku. Rusko to odmítá a obviňuje Washington, že se snaží situaci kolem Ukrajiny vyhrotit. Ukrajina podle ní sama připravuje vojenskou akci proti proruskım separatistům na vıchodě země, což Kyjev popírá.

Vztahy mezi Ruskem a USA se zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sırii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do americkıch voleb, což Moskva popírá. Spory panují také ohledně fungování diplomatickıch misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit.