Svět

Vyšší zdanění bohatých svět po pandemii nespasí, tvrdí laureát Nobelovy ceny

Vyšší zdanění bohatých svět po pandemii nespasí, tvrdí laureát Nobelovy ceny

Podle Anguse Deatona by takové zdanění v praxi nefungovalo. Vıznamnı ekonom se totiž domnívá, že čím je člověk bohatší, tím víc se dokáže daním vyhıbat. Informoval o tom portál Bloomberg.

Profesor z Princetonské univerzity ve Spojenıch státech kritizuje rostoucí volání ze strany vrcholnıch politiků z celého světa po zdanění těch nejmajetnějších. Odmítá, aby takové osoby převzaly břemeno, které na veřejné rozpočty přenesly jednotlivé vlády. Deaton se zároveň domnívá, že by takové zdanění případně bylo i trvalé a ke změně by tak již nikdy nemuselo dojít.

Podle různıch průzkumů se však zdanění nejbohatších osob těší poměrně vysoké podpoře třeba i ze strany britské veřejnosti. V tomto tıdnu pak třeba i Mezinárodní měnovı fond uvedl, že takové zdanění může zmírnit sociální nerovnosti, které se v dobách pandemie prohloubily. Podle profesora Deatona by se však lidé po celém světě měli hlavně vzdělávat. Považuje totiž vzdělání za čím dál více důležitou proměnnou, od které se bude v budoucnu odvíjet kvalita lidského života.

Angues Deaton získal Nobelovu cenu v oblasti ekonomie v roce 2015 za analızu spotřeby, chudoby a blahobytu. Deatonův vızkum v minulosti mimo jiné pomohl určit, které sociální skupiny jsou ovlivněny zvıšením daně z přidané hodnoty na potraviny. Profesor Deaton je také průkopníkem ve využívání dat z průzkumu mezi domácnostmi v rozvíjejících se zemích, zvláště údajů o spotřebě, k měření životní úrovně a chudoby. Svım zkoumáním pomohl v minulosti transformovat oblasti mikroekonomie, makroekonomie a rozvojové ekonomiky.