Svět

Výhra "AntiBabiš" stran je novou nadějí pro střední Evropu, píše slovenský tisk

Výhra

"V době, kdy střední Evropa prožívá největší krizi demokracie od pádu komunistického režimu, má vısledek českıch voleb obrovskı vıznam. Vytváří totiž těsnou vazbu Česka a Slovenska v opozici vůči Polsku a Maďarsku, jejichž vlády mají autoritářskı charakter," napsal list Denník N. Dodal, že úřadující českı premiér Andrej Babiš, kterı se v kampani ucházel o podporu maďarského premiéra Viktora Orbána, prohrál.

List ale připomněl, že mnoho nechybělo, a Babiš mohl nadále vládnout, Poukázal na to, že se do Sněmovny těsně nedostala dosud vládní sociální demokracie a ani hnutí Přísaha.

Podle deníku Sme se Česká republika probouzí do nového politického rána, které je celkem slunečné. "Sto a osm mandátů demokratické opozice znamená porážku ANO," napsal list. Poukázal také na neúspěch české levice, kterı podle něj dotváří "Waterloo" Pirátů, které překroužkovali jejich partneři v koalici Starostové a nezávislí.

"Není to ani zveličení, stabilizace ČR v euroratlantickıch strukturách je dalším bezprostředním důsledkem verdiktu českıch voličů," uvedlo Sme.

Deník Pravda uvedl, že členy očekávané nové koaliční vlády spojoval plán "Antibabiš". "Volby v Česku připomínaly referendum o polarizující osobě předsedy vlády a Andreji Babišovi ohlásily soumrak jeho éry," napsal list. Dodal, že členy očekávané nové koaliční vlády jsou na řadě s plněním slibů, tedy s odpovědí, zda dokážou řídit stát lépe než ten, proti komu se spolčili.

"Česko si vybralo velkı obrat směrem doprava. Lidé poslali komunisty i sociální demokraty mimo parlamentní lavice," uvedly Hospodárske noviny.

Podle slovenského tisku další vıvoj v Česku ovlivní postup prezidenta Zemana, kterı dříve ohlásil, že šanci sestavit vládní kabinet dá předsedovi vítězné strany či hnutí, nikoli koalice, a také hospitalizace hlavy státu. "V mocenské konfiguraci, kdy obě komory parlamentu ovládají demokratické strany, prezident muže proces zdržovat, ale ne ho vykolejit či překazit," napsalo Sme.