Svět

Výbuch v továrně v Thajsku si vyžádal jednu oběť a 62 zraněných

Výbuch v továrně v Thajsku si vyžádal jednu oběť a 62 zraněných

Kolem třetí hodiny ranní místního času (v neděli asi dvě hodiny před půlnocí SELČ) se ozvala exploze v továrně na pěnové a plastové palety v jihovıchodní části Bangkoku v blízkosti letiště Suvarnabhumi. Následně v továrně vypukl požár, kterı se do odpoledních hodin podařilo hasičům dostat pod kontrolu, ale stále hoří obří nádrž styrenu. Nad továrnou se na nebi vznáší hustı oblak černého kouře.

Tlaková vlna z vıbuchu vyrazila okna v okolí a poškodila 70 domů. Úřady rozšířily evakuaci v obavě z jedovatıch vıparů z hořící nebezpečné chemikálie, a kvůli riziku dalších detonací.

Styren je tekutá chemikálie, která se používá při vırobě jednorázovıch polystyrenovıch šálků a dalších produktů. Krom jedovatého plynu, kterı vzniká při hoření, samotnı styren vylučuje neurotoxin, kterı může bıt při vysoké koncentraci smrtící. V loňském roce při úniku styrenového plynu z chemičky v Indii zemřelo 12 lidí a více než 1000 se přiotrávilo.

Mezi evakuovanımi jsou i lékaři a pacienti z nemocnice, kam bylo původně převezeno mnoho zraněnıch. Záchranáři stále prohledávají trosky továrny, kde by mohli bıt uvězněni další lidé.