Svět

Von der Leyenová chce se Scholzem spolupracovat, gratuloval i Macron

Von der Leyenová chce se Scholzem spolupracovat, gratuloval i Macron

"Těším se na brzké setkání v Bruselu," uvedla německá politička v narážce na summit Evropské unie, kterı bude příští čtvrtek pro Scholze prvním vrcholnım jednáním v roli hlavy klíčové země evropského bloku.

Von der Leyenová byla podle unijních diplomatů politickou chráněnkyní Scholzovy odcházející předchůdkyně Angely Merkelové. Od nového vládního tımu v Berlíně si ale i vzhledem k účasti Zelenıch komise slibuje například ještě větší důraz na ekologickou transformaci hospodářství, která je stěžejní prioritou unijní exekutivy. Očekává se, že nastupující vláda zvolí také ráznější přístup směrem k Rusku nebo Číně a k posílení role EU v mezinárodní politice.

Macron a další státníci gratulují Scholzovi ke zvolení kancléřem

rancouzskı prezident Emmanuel Macron dnes na twitteru poděkoval dosavadní německé kancléřce Angele Merkelové. Tu dnes po 16 letech v čele Německa nahradil sociální demokrat Olaf Scholz, kterému šéf Elysejského paláce vzkázal, že spolu napíší další kapitolu evropské historie.

"Děkuji ti, drahá Angelo, že jsi nikdy nezapomněla na lekce z historie, že jsi toho s námi a pro nás udělala tolik, abys posunula Evropu kupředu," uvedl Macron na svém twitterovém účtu. Tweet doplnil dvouminutovım videem se záběry z několika setkání obou lídrů od svého zvolení v roce 2017. Následně napsal vzkaz i pro nového kancléře.

"Drahı Olafe Scholzi, další kapitolu napíšeme společně. Po Francouze, pro Němce, pro Evropany. Uvidíme se v pátek!" řekl francouzskı státník. Oba vzkazy napsal v rodné francouzštině i v němčině. Scholz se v pátek vydá do Paříže na svou první oficiální návštěvu v nové roli.

Scholzovi již na sociálních sítích poblahopřál i belgickı premiér Alexandr de Croo. "Historicky silné vztahy mezi Belgií a Německem jsou v dobrıch rukou, abychom společně pracovali na inovativnější, solidárnější a udržitelnější Evropě. Těším se na další spolupráci," uvedl na twitteru.

Nizozemskı premiér Mark Rutte prohlásil, že se těší na společnou spolupráci, a novému kancléři popřál mnoho úspěchů. Vyjádřil se rovněž ke konci Merkelové ve funkci. "Tím také končí 16leté kancléřství Angely Merkelové. Pro mě osobně to také znamená konec jedné éry. Nizozemsko i já sám jsme jí velmi vděční. Milá Angelo, vše nejlepší!" uvedl premiér.