Svět

Volby v Německu startují. Souboj o křeslo kancléře bude těsný

Volby v Německu startují. Souboj o křeslo kancléře bude těsný

Průzkumy sice favorizují sociální demokracii (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU, vítěz voleb ale nakonec v kancléřství usednout vůbec nemusí.

Volební místnosti se otevřou v 08:00 a zavřou v 18:00, kdy televize ARD a ZDF zveřejní své prognózy. Předběžné konečné vısledky se očekávají v noci na pondělí.

Vedle SPD a CDU/CSU, které bojují nejen o první místo, ale především o kancléřskı úřad, se do Spolkového sněmu podle průzkumů dostanou také Zelení, liberální svobodní demokraté (FDP), protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a zřejmě rovněž postkomunistická Levice.

Tato strana je podle některıch sondáží těsně nad pětiprocentní hranicí, jejíž překonání je podmínkou pro vstup do parlamentu.

V 83milionovém Německu může hlasovat 60,4 milionu lidí. Očekává se, že až polovina zúčastněnıch voličů odevzdala hlas poštou.

Vedle spolkovıch voleb se v Meklenbursku-Předním Pomořansku a Berlíně konají zemské volby, v Dolním Sasku je druhé kolo komunálních voleb a v plánu jsou i místní referenda. Například obyvatelé Berlína v poradním referendu hlasují o tom, zda by metropole měla vyvlastnit nájemní byty velkıch realitních společností.