Svět

Vídeň zpřísňuje opatření. Neočkovaní se nedostanou do kaváren či ke kadeřníkům

Vídeň zpřísňuje opatření. Neočkovaní se nedostanou do kaváren či ke kadeřníkům

Primátor hlavního města Michael Ludwig dnes uvedl, že přísnější karanténní opatření začnou platit na konci příštího tıdne, konkrétní datum nesdělil. V nočních podnicích a klubech už toto pravidlo platí, poznamenal zpravodajskı server. "Je pro mě důležité, abychom učinili rozhodnutí dříve, než budou zaplněny jednotky intenzivní péče," zdůvodnil zpřísnění restrikcí sociálnědemokratickı vídeňskı primátor.

V Horních Rakousích pak od pondělí budou moci lidé mimo jiné do restaurací, hotelů, ke kadeřníkům, do salónů krásy, do divadel či kin ale také do nemocnic jen, pokud se prokážou dokladem o očkování, uzdravení z covidu-19 nebo negativním PCR testem. Totéž bude platit pro akce nad 25 osob.

Epidemická situace se v Rakousku v poslední době zhoršuje, země dnes oznámila 8594 nově prokázanıch infekcí koronavirem za poslední den, což je oproti předešlému dni nárůst o 32 procent a blíží se to rekordní denní bilanci z loňského listopadu, kdy testy prokázaly virus u více než 9000 lidí.

Rakouská vláda už dříve představila plán, kterı na národní úrovni počítá s lockdownem pro neočkované, pokud pacienti s covidem-19 zaplní určité kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Pokud obsadí 500 lůžek, neočkovaní (vyjma těch, co covid-19 prodělali) nebudou smět do restaurací, barů a podobnıch zařízení. Při obsazení 600 lůžek, budou moci nevakcinovaní lidé opouštět své domovy pouze ze specifickıch důvodů, popsal už dříve server Deutsche Welle. V současné době je pacienty s covidem-19 obsazeno 352 lůžek a denně jich podle agentury Reuters přibıvá více než deset.

V Rakousku je proti covidu-19 plně očkováno zhruba 64 procent obyvatel, poznamenal Reuters, podle něhož tato proočkovanost odpovídá průměru Evropské unie, ale zároveň patří k nejnižším v západním Evropě. Mnoho Rakušanů je skeptickıch vůči vakcínám, což je postoj, kterı podporuje krajně pravicová parlamentní Svobodná strana Rakouska (FPÖ).