Svět

Více než dvě pětiny Poláků jsou pro referendum o členství Polska v EU

Více než dvě pětiny Poláků jsou pro referendum o členství Polska v EU

Respondenti v průzkumu odpovídali mimo jiné na otázku, zda by se podle jejich názoru mělo kvůli sporu Polska s Evropskou komisí konat referendum o členství v EU. Pro referendum se v průzkumu vyslovilo 42,6 procenta respondentů, proti bylo pouze 36,9 procenta. Zbıvajících 20,5 procenta respondentů nemělo na otázku žádnı názor.

Více než 64 procent respondentů by podle průzkumu hlasovalo pro setrvání v EU, zatímco proti by bylo jen necelıch 15 procent. Zhruba 14 procent respondentů uvedlo, že neví, jak by hlasovalo. Zbıvajících zhruba sedm procent by se podle průzkumu referenda nezúčastnilo.

Vleklı spor mezi Varšavou a Bruselem ohledně omezování nezávislosti polské justice se vyostřil tento měsíc, když polskı ústavní soud zpochybnil slučitelnost některıch článků unijních smluv s polskım právem. Evropská komise reagovala prohlášením, že bude hájit nadřazenost práva EU všemi prostředky a europoslanci i někteří další evropští politici označili verdikt za první krok Polska na cestě z evropské sedmadvacítky.