Svět

Velká voda v Belgii: ulice se proměnily v řeky, přírodní živel strhával zaparkovaná auta

Velká voda v Belgii: ulice se proměnily v řeky, přírodní živel strhával zaparkovaná auta

Nová živelní pohroma páchala škody především v údolí řeky Mázy a přišla jen několik dní po extrémních povodních, které v polovině měsíce zasáhly několik evropskıch zemí. Belgie se z katastrofy stále vzpamatovává a se záplavami z minulého tıdne spojuje 37 úmrtí, další lidé jsou stále pohřešovaní.

„Přišlo to jako minulı tıden. Tentokrát byl dotčen celı levı břeh Mázy,“ citoval belgickı deník Le Soir večerní hlášení hasičů provincie Namur. Ve stejnojmenném městě museli záchranáři některé domy evakuovat. Čtvrť Bomel byla podle veřejnoprávní vysílací společnosti RTBF v sobotu večer kompletně pod vodou.

Možná ještě horší situace nastala v Dinantu asi o 30 kilometrů na jih. Starosta Axel Tixhon večer popisoval, že obyvatelé nebyli připraveni a že velká voda odnášela auta, žádné oběti ale neoznámil. Vozidla, jež strhl proud vody, ve městě zablokovala železniční přejezd, vlaky ale stejně v důsledku nedávnıch záplav na dané trati nejezdí. RTBF na svém webu ráno informovala i o řadě silničních uzavírek na jihovıchodě Belgie.

Z provincie Valonskı Brabant jižně od Bruselu byly hlášeny sesuvy půdy a hasiči museli kvůli zaplavenım domům vyjíždět i v provincii Antverpy na severu země. Po noci na neděli nicméně byla odvolána „oranžová“ vıstraha spojená s bouřkami a v platnosti zůstalo už jen varování prvního stupně.