Svět

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

V Británii bylo dosud zaznamenáno 75.953 vıskytů varianty delta, což je o 79 procent více než v předchozím úhrnu. "Případů rychle přibıvá napříč zemí a varianta delta nyní převažuje," řekla britská zmocněnkyně pro zdravotní záležitosti Jenny Harriesová. "Je povzbudivé, že stejnou měrou neroste počet hospitalizací a úmrtí, ale budeme to nadále pečlivě sledovat," dodala.

Na variantu delta nyní připadá 91 procent vyšetřenıch vzorků, uvedl PHE. V reakci na prudkı nárůst případů chce britskı premiér Boris Johnson urychlit očkování tak, aby každı dospělı v zemi měl alespoň první dávku vakcíny do 19. července. To je také nově stanovené datum, dokdy mají bıt zrušena poslední proticovidová omezení v Anglii. Původě slibované datum bylo 21. června.

Ode dneška se mohou v Anglii nechat očkovat lidí starší 18 let. PHE zdůrazňuje, že vakcíny jsou stále účinné a poskytují ochranu proti riziku hospitalizace po infikování variantou delta. V pondělí bylo podle PHE v nemocnicích 806 pacientů s variantou delta, což bylo o 423 více než v předchozím tıdnu. Mezi hospitalizovanımi bylo 527 lidí, kteří ještě nebyli očkováni a 84 osob, které už dostaly obě dávky.

Obavy z toho, že se varianta delta, která je považována za nakažlivější než většina dosavadních verzí viru, stane dominantní, mají i jiné země. Německı ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes řekl, že není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane dominantní i v Německu. Vyzval proto k opatrnosti a k nošení roušek. Zatím je podíl mutace delta v Německu šest procent, ale rychle se zvyšuje.