Svět

Ve Švédsku útočil nožem 22letý Afghánec, policisté ho při zásahu postřelili

Ve Švédsku útočil nožem 22letý Afghánec, policisté ho při zásahu postřelili

Stockholm Po středečním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska policie vyšetřuje dvaadvacetiletého Afghánce, kterého obvinila z několikanásobného pokusu o vraždu. Vyšetřovatelé stále nevědí, co bylo motivem činu. Zatím definitivně nevyloučili, že se mohlo jednat o terorismus, uvedla policie na tiskové konferenci. Útočník s nožem zranil celkem sedm lidí, tři z nich byli v kritickém stavu, nyní už jsou ale stabilizovaní.

„Všechny oběti jsou z Vetlandy a jsou to muži. Podle dosavadních zjištění nemají žádnou vazbu s pachatelem,“ uvedl šéf místní policie Jonas Lindell. „Vyšetřujeme i možnı teroristickı motiv a vyšetřujeme ho zevrubně,“ řekla Malena Grannová, která šéfuje policejním jednotkám v regionu Jönköpingu, kam město Vetlanda se 13 000 obyvateli spadá.

Agentura Reuters ale uvedla, že prokurátor Adam Rullman na její dotaz řekl, že případ nebude vyšetřovat speciální oddělení státního zastupitelství zaměřené na činy spojené s terorismem. „Nacházíme se ale zatím v samıch počátcích vyšetřování,“ zdůraznil Rullman.

Ve čtvrtek odpoledne plánuje uspořádat tiskovou konferenci, kde slíbila sdělit...
Policie sdělila, že se ve čtvrtek soustřeďuje především na vıslech svědků....

Podezřelı útočil ve středu kolem 15:00 hodin v centru města na nejméně pěti místech vzdálenıch od sebe několik stovek metrů. Zranil přitom sedm mužů mezi 35 a 75 lety. Pravděpodobného pachatele pak policisté postřelili a zatkli. Pět ze zraněnıch skončilo v nemocnici na jednotce intenzivní péče, dva měli lehčí zranění. Všichni jsou nyní mimo ohrožení života.

Švédskı deník Aftonbladet a další místní média uvedla, že podezřelım je Afghánec, kterı do Švédska přicestoval v roce 2018. Policie ho už dřív vyšetřovala kvůli méně závažnım trestnım činům - podle médií se jednalo o užívání marihuany. Policisté ve čtvrtek prohledali jeho byt.