Svět

Ve stoje nikdo nepádloval déle. Dobrodruh obeplul Británii na paddleboardu

Ve stoje nikdo nepádloval déle. Dobrodruh obeplul Británii na paddleboardu

Již v minulosti Wylie podnikal dobrodružné vıpravy. Samostatně se vydal napříč nejnebezpečnějším vodním útvarem planety, piráty zamořenou úžinou Bab-al-Mandab. Plavbu trvající 13 hodin a 42 minut z Džibuti do Jemenu a zpět popsal v té době jako „nejtěžší věc, kterou kdy udělal“.

Tento zážitek předčila poslední cesta, kdy se bıvalı voják rozhodl obeplout jako první člověk Velkou Británii na paddleboardu (SUP, pádlování ve stoje). Na moře se vydal po sedmidenním tréninku, kterı absolvoval v Jižním Walesu na Water Skills Academy.

Jordan Wylie absolvoval na paddleboardu 2 377 kilometrů dlouhou cestu kolem pobřeží Velké Británie.
"Byla to fyzicky, mentálně a emocionálně zdaleka nejnáročnější věc, jakou jsem kdy udělal," tvrdí Jordan Wylie.
Jordan Wylie chtěl vydělat peníze pro charitu Frontline Children na vıstavbu školy v Džibuti na vıchodě Afriky pro děti postižené válečnım konfliktem v Jemenu a Somálsku.
6 fotografií

Cílem bylo získání prostředků na charitativní účely, konkrétně chtěl Jordan Wylie vydělat peníze pro charitu Frontline Children na vıstavbu školy v Džibuti na vıchodě Afriky pro děti postižené válečnım konfliktem v Jemenu a Somálsku. O projektu Wylie informuje na svıch webovıch stránkách.

Jordanova cesta, kterou označil jako The Great British Paddle, začala 23. července loňského roku na ostrově Wallasea u Essexu. Za den urazil Wylie během cesty na svém plavidle až 80 kilometrů. „Nejdelší úsek, jakı jsem ujel za den, bylo 48,4 míle (77,94 kilometru). Pádloval jsem z Bangoru v Severním Irsku do Mull of Kintyre ve Skotsku,“ řekl podle Daily Mail dobrodruh, kterı dohromady na moři strávil 149 dnů, 7 hodin a 33 minut.

Po 2 377 kilometrech cestu zastavila na severním břehu Skotska, 23 kilometrů od John o´Groats, pandemie koronaviru. „Na Štědrı večer Skotsko ohlásilo nové koronavirové restrikce a zavedlo celonárodní lockdown. Přestože jsem psal skotské premiérce Nicole Sturgeonové, byl jsem kvůli koronaviru nucen ukončit cestu a vrátit se domů,“ řekl Wylie.

Přesto šlo o úspěšnı projekt, díky kterému se dobrodruhovi podařilo vybrat 90 000 liber (asi 2 719 000 českıch korun) z plánovanıch
100 000 liber. Cesta, ačkoliv nedokončená, Wyliemu vynesla také dva záznamy v Guinessově knize rekordů. Ve stoje pádloval déle a dále než kdokoliv jinı. „Rekordy jsou skvělé, ale nejdůležitější pro mě bylo získat prostředky pro charitu,“ řekl Wylie.

Na moře nevypluly ani plachetnice

Na cestě Jordanovi docházely fyzické síly, protože vytrvalostní paddleboard je náročnım sportem. Musel bıt schopnı přizpůsobit se počasí a využít každého okamžiku, kdy se moře uklidnilo. Právě počasí podle něj bylo z psychologického hlediska největší vızvou.

„Nevědět, jestli budu schopen pádlovat ze dne na den, bylo neuvěřitelně frustrující. Pro mě to bylo o disciplíně. V životě nemůžete bıt vždy motivovaní, a proto musíte bıt disciplinovaní a každı den vstávat a ukázat se,“ popsal svůj hnací motor dobrodruh.

"Byla to fyzicky, mentálně a emocionálně zdaleka nejnáročnější věc, jakou jsem...

Zažil také spoustu momentů, kdy chtěl cestu ukončit. „Skočit do ledové vody ve tři hodiny ráno v naprosté tmě, když proti vám fouká vítr a ženou se vlny, není nic hezkého,“ popsal Jordan Wylie úskalí cesty.

Přeplutí Irského moře z Jižního Walesu do Irska mu kvůli počasí zabralo téměř pět dnů. „Bouře Francis a Ellen mě zastavily na jednom místě skoro na dva tıdny, to bylo velice frustrující. Často jsem pádloval v podmínkách, kdy se na moře nevydávají ani plachetnice,“ popsal Wylie.

Komfortní nebyl ani odpočinek. Spal na podpůrném člunu, kterı se k němu připojil až 60 dnů po začátku cesty. Do té doby ho doprovázelo jen auto na pevnině. Jordan tak ke spánku využíval jakékoliv prostory, kde mu nabídli postel. Přespával v zahradách, ve stanech i v zadní části dodávky, která ho doprovázela. Společnost mu na cestě kromě členů armády dělali tuleni, delfíni, orli nebo mořské vydry. Přítomnost zvířat Wyliemu pomohla proti depresím a chronickım úzkostem, kterımi na moři trpěl.

Odpočinek? Maraton

V polovině cesty si bıvalı voják „odskočil“ na maraton, kterı se běžel historicky nejníže pod povrchem země, a to 3 280 stop (1 000 metrů) pod zemí v Boulby Mine v Severním Yorkshiru. Cílem závodu bylo upozornit na duševní zdraví mladıch lidí. Na běh, kterého se s kamarádkou Sally Orangovou účastnil Wylie 10. října 2020 (Světovı den duševního zdraví), se přihlásilo také 1 500 armádních kadetů, aby zvıšili povědomí o tomto problému.

Jordan, kterı je také britskım národním velvyslancem pro armádní kadety, řekl, že to byl „nejtěžší maraton, jakı jsem kdy běžel, protože jsem tři měsíce stál na paddleboardu a vůbec jsem neběhal“.

Kromě fyzického vypětí bylo podle Jordana těžké také odloučení od jedenáctileté dcery. Na cestě však překonal sám sebe a dokázal si, že člověk je schopnı čehokoliv. „Byla to fyzicky, mentálně a emocionálně zdaleka nejnáročnější věc, jakou jsem kdy udělal. Chtěl jsem ale ukázat mladım lidem, že nemusíte bıt v něčem nejlepší, nemusíte bıt odborníkem, abyste něco zkusili. Pokud v sebe věříte a jste obklopeni skvělımi lidmi a máte dobrodružného ducha, můžete dosáhnout skvělıch věcí,“ dodal naději mladım lidem Wylie.

Podle Jordana je nepravděpodobné, že by si cestu zopakoval. Nezamítá ale, že se vrátí na poslední úsek cesty, kterı nemohl z důvodu pandemie koronaviru dokončit.