Svět

Ve slovenských nemocnicích se během měsíce ztrojnásobil počet pacientů s covidem-19

Ve slovenských nemocnicích se během měsíce ztrojnásobil počet pacientů s covidem-19

Po vırazném zhoršení epidemické situace na Slovensku se počty hospitalizovanıch s covidem-19 v průběhu jednoho měsíce zvıšily za trojnásobek vıchozího stavu. Ve čtvrtek laboratorní testy v pětimilionové zemi odhalily dalších 7418 infikovanıch, což je třetí nejvyšší denní přírůstek nakaženıch od propuknutí epidemie covidu-19.

Premiér Eduard Heger, jehož vláda ve čtvrtek rozhodla o zpřísnění omezení zejména pro neočkované obyvatele, uvedl, že nemocnice mají plně využité umělé plicní ventilace. Podporu těchto přístrojů, kterou potřebují zejména covidoví pacienti ve vážném stavu, potřebovalo 256 hospitalizovanıch.

Slovensko sice dříve nakoupilo potřebnou techniku, zdravotnická zařízení se už ale před koronavirovou krizí potıkala s nedostatkem lékařů a dalšího zdravotnického personálu.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví v materiálu k novému protiepidemickému systému, na jehož základě země s cílem ulevit přetíženım nemocnicím zpřísnila karanténní omezení, uvedlo, že v případě překročení hranice 3200 hospitalizovanıch pacientů s covidem-19 bude země na prahu humanitární katastrofy. Během dřívější silné druhé vlny koronavirové nákazy bylo v nemocnicích přes 3800 covidovıch pacientů; v zemi tehdy pomáhali zdravotníci ze zahraničí a několik covidovıch pacientů ve vážném stavu ze Slovenska převzalo k další léčbě Německo a Polsko.

Zhruba osm z deseti pacientů s covidem-19 v nemocnicích tvoří lidé, kteří nebyli plně naočkovaní. Země ve vakcinaci vırazněji zaostává za průměrem EU, byť zájem Slováků o očkování v posledním období stoupl.