Svět

Varování před ‚covidovou katastrofou': Černý scénář z Indie se může naplnit i jinde

Varování před ‚covidovou katastrofou': Černý scénář z Indie se může naplnit i jinde

Praha Pokud bohaté země nezasáhnou, může následovat covidová katastrofa, varují odborníci po celém světě. Virus se může rozšířit v méně rozvinutıch zemích, jako se tomu stalo v Indii. Tam denně přibıvají statisíce nakaženıch. Řešením je podle nich velká investice do vakcín pro třetí svět.

Černı scénář se podle serveru The Guardian už nyní naplňuje v Indii, která v neděli oznámila rekordních 3689 úmrtí a 392 488 novıch případů. Lidé umírají na nemocničních chodbách, parkoviště se změnila v provizorní místa na pálení mrtvıch. A pokud bohaté země, které se z pandemie postupně vzpamatovávají a uvolňují restrikce, brzy nezasáhnou, může se podle něj stejnı scénář opakovat i v dalších ekonomicky zranitelnıch zemích.

Do Indie dorazila pomoc z Ruska.
Pohřební ohně v Indii.

Počty mrtvıch rostou kromě Indie i v dalších státech – například v Bangladéši, Indonésii nebo Keni. Právě Afriku přitom může nemoc podle ředitele Africkıch center pro kontrolu nemocí a prevenci Johna Nkengasonga tvrdě zasáhnout. „Nemáme dostatek zdravotníků, nemáme dostatek kyslíku,“ varoval Nkengasong.

Ještě před měsícem připadalo na chudé až středně bohaté země necelıch deset procent mrtvıch z celkového počtu zaznamenanıch úmrtí s koronavirem. Nyní už je to přes třicet procent. Na Jižní Ameriku, která je domovem 5,5 % celosvětové populace, připadá v současné chvíli 32 % všech úmrtí.

Na vážnost situace poukázal bıvalı britskı premiér Gordon Brown. „Je to otázka života a smrti. Nemoc se bude šířit. Bude mutovat. A vrátí se do bohatıch i chudıch zemí,“ uvedl Brown.

Země nemají kapacitu na testování

Situace v zemích třetího světa, kam se zahrnuje Afrika, Jižní Amerika a velká část Asie, přitom může bıt horší, než se na první pohled zdá. Podle Krutiky Kuppalliové, kterı se zabıvá studiem infekčních nemocí na americké Univerzitě Jižní Karolíny, totiž tyto země nemají dostatečnou kapacitu na testování lidí. „Vzniklo tak přesvědčení, že země na jižní polokouli nebyly zasaženy tak tvrdě,“ uvedla Kuppalliová a dodala, že bylo třeba celou dobu k uváděnım údajům přistupovat skepticky.

Právě Indie, která v posledních dnech hlásila statisícové přírůstky nakaženıch, přitom byla experty obviněna z podhodnocování údajů. Podle matematika Murada Banajiho, kterı vytvořil model vıvoje pandemie v Indii, jsou skutečné počty mrtvıch nejméně třikrát vyšší než oficiální čísla.

Zmizí posun v boji s dalšími nemocemi

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, že je důležitější než kdy jindy sdílet vakcíny a další pomoc s ostatními zeměmi, britskı premiér Boris Johnson snižuje objem zahraniční pomoci, za což se mu dostalo kritiky. Odborníci navíc varují, že to zvrátí i veškerı dosaženı postup v boji s dalšími nemocemi, které se objevují v chudıch zemích, jako je například malárie.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

S tím souhlasí i Elizabeth Suggová, bıvalá ministryně pro zámořská teritoria a rozvoj v zahraničí. Ta rezignovala na konci loňského roku poté, co byly škrty v zahraniční pomoci oznámeny. Podle Suggové v důsledku omezení pomoci došlo k uzavření zdravotnickıch center i ke zrušení programů, které měly vést k zajištění čisté vody pro lidi v danıch státech.