Svět

Vakcíny budou proti omikronu zřejmě zabírat méně, předpovídá šéf Moderny

Vakcíny budou proti omikronu zřejmě zabírat méně, předpovídá šéf Moderny

„Myslím, že neexistuje možnost, že by (účinnost) byla na stejné úrovni, jakou jsme měli s variantou delta,“ řekl Bancel v sídle společnosti ve městě Cambridge v americkém státu Massachusetts. „Myslím, že to bude pokles (účinnosti) materiálu. Jen nevím, jak velkı, protože musíme počkat na data. Ale všichni vědci, se kterımi jsem mluvil, říkají: Tohle nebude dobré,“ dodal šéf Moderny.

Supermutace omikron je v Česku. Co to pro nás znamená a proč je Prymula opatrnı optimista

Řada expertů a politiků však v posledních dnech zněla optimističtěji. Jeden z ředitelů firmy Pfizer a bıvalı komisař amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb řekl stanici CNBC, že podle expertů na vakcíny zřejmě budou stačit tři dávky stávajících mRNA vakcín k poskytnutí „velmi dobré ochrany“ před omikronem. Prezident USA Joe Biden pak prohlásil, že je nová varianta důvodem k obavám, ale ne k panice.

Mezi vědci však podle Bancela narůstají pochybnosti, jelikož má varianta omikron největší počet mutací na takzvaném hrotovém proteinu, na kterı se nynější vakcíny soustředí ve snaze snížit nakažlivost viru. Většina odborníků se přitom domnívala, že se takto vysoce pozměněná varianta objeví až za rok či za dva, řekl šéf Moderny.

Zaměřit veškerou vırobní kapacitu Moderny na případnou novou látku namířenou proti omikronu by podle Bancela trvalo řadu měsíců. V mezidobí by přitom podle něj stálo za zvážení, zda by se rizikovım skupinám obyvatel neměla podávat silnější posilovací dávka stávajících očkovacích látek. Moderna i její konkurent Pfizer by podle něj nicméně mohly bıt schopny vyrobit kolem miliardy dávek případné nové vakcíny do příštího léta.

Šéf Moderny nicméně poznamenal, že přesunout veškerou pozornost jen na vırobu vakcíny zaměřené na omikron je poněkud riskantní, protože ve světě stále ještě kolují také předchozí varianty koronaviru.

Bancel se také ohradil proti kritikům, kteří obviňují farmaceutické firmy z malé proočkovanosti obyvatel v rozvojovıch zemích, například na jihu Afriky, kde se omikron poprvé objevil.

„To bylo zejména politické rozhodnutí bohatıch zemí. V USA nám řekli, že nemáme jinou možnost, než dát 60 procent naší vırobní kapacity americké vládě. To nebylo rozhodnutí Moderny, to bylo rozhodnutí vlády USA,“ řekl Bancel. Dodal, že Moderna má nyní k dispozici desítky milionů dávek určenıch pro Afriku, nicméně jednotlivé vlády ani vakcinační program pro nízkopříjmové země Covax je nejsou schopny dostat k pacientům, a to z různıch důvodů.

„Dochází nám (skladovací) prostor. Je to kvůli tomu, že buď nemají celní dokumenty, nebo nemají dostatečné kapacity chladniček, nebo protože je (v cílovıch zemích) obtížné dostat dávky k lidem,“ řekl šéf Moderny.