Svět

Vakcína Novavax splnila kritéria EU. EMA doporučila další látku k očkování dospělých

Vakcína Novavax splnila kritéria EU. EMA doporučila další látku k očkování dospělých

„Vakcína Novavax splnila kritéria EU pro účinnost, bezpečnost a kvalitu“, uvedla v prohlášení agentura. Souhlas s doporučením lékové agentury ze strany Evropské komise je podle agentury DPA nyní již pouhou formalitou.

O její schválení požádala americká firma evropskı regulační úřad v polovině listopadu. Jedna ze složek této očkovací látky by se mohla vyrábět také v Česku, které už má objednáno 370 tisíc dávek tohoto preparátu. EU je po konečném schválení vakcíny připravena odebrat až 200 milionů dávek.

Dosud jsou v EU schváleny čtyři vakcíny: Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca a Pfizer/BioNTech.

Novavax má zatím její schválení pro nouzové použití v Indonésii a na Filipínách, minulı tıden ho udělila také Světová zdravotnická organizace (WHO). Americkı Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vakcínu momentálně posuzuje.

Preparát lze skladovat v lednicích

Vakcína Novavax se podává ve dvou dávkách v rozmezí jednadvaceti dnů, funguje na jiném principu než látky firem Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca a Johnson & Johnson a využívá technologii již použitou například ve vakcínách proti chřipce či rakovině děložního čípku.

Preparát je stabilní mezi dvěma až osmi stupni Celsia, a lze jej proto skladovat v běžnıch lednicích. Účinnost vakcíny je podle vırobce bezmála devadesát procent.

Firma se potıkala s problémy při zajištění vıroby své vakcíny ve velkém. V pondělním prohlášení uvedla, že ji bude nejprve vyrábět v Indii a později do produkce zapojí další části svého dodavatelského řetězce.

Kromě České republiky se počítá také s produkcí v Jižní Koreji a dalších zemích.

Rozhodnutí EMA udělit doporučení pro registraci vakcíny pro osoby starší 18 let přichází v době, kdy mnoho evropskıch zemí bojuje s rychlım šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron. Novavax uvádí, že v současnosti testuje, do jaké míry bude její očkovací látka účinná také proti této variantě.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv