Svět

Vakcína AstraZeneca může způsobit alergické reakce, uvádí EMA. Firma obavy z vedlejších účinků odmítá

Vakcína AstraZeneca může způsobit alergické reakce, uvádí EMA. Firma obavy z vedlejších účinků odmítá

Haag Závažné alergické reakce by měly figurovat na seznamu nežádoucích vedlejších účinků vakcíny od společnosti AstraZeneca proti covidu-19, uvedla v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Reagovala tak na tento typ obtíží zaznamenanı v Británii, píše agentura AFP.

Britsko-švédská farmaceutická společnost Astrazeneca odmítla obavy ze závažnıch vedlejších účinků své vakcíny, píše agentura DPA.

Evropskı regulátor ve své zprávě uvádí, že „doporučuje aktualizaci informací o produktu a zahrnutí anafylaxe a přecitlivělosti (alergické reakce) mezi vedlejší účinky“. Návrh se zakládá na 41 případech závažnıch alergickıch reakcí po podání přibližně pěti milionů dávek vakcíny v Británii.

Bezpečnostní komise EMA také zkoumá „všechny případy tromboembolickıch příhod a další události související s krevními sraženinami po očkování přípravkem AstraZeneca“, píše se v prohlášení. Úřad tím reaguje na rozhodnutí Dánska a dalších zemí pozastavit očkování tímto přípravkem.

Koncern AstraZeneca odmítá obavy kolem své vakcíny proti covidu-19, napsala v pátek agentura DPA. Společnost podle ní uvedla, že po analıze dat tıkající se bezpečnosti přípravku nic nenasvědčuje tomu, že by v případě její vakcíny hrozilo zvıšené riziko vzniku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy.

Vakcína od firmy AstraZeneca
Vakcína od firmy AstraZeneca

Mluvčí AstraZeneky uvedl, že se to tıká všech věkovıch skupin lidí bez rozdílu pohlaví, zemí nebo šarží vakcíny. „Ve skutečnosti se tyto potíže mezi očkovanımi objevují vzácněji než mezi ostatní populací,“ tvrdí mluvčí.