Svět

V Somálsku vypukly těžké boje, zemřely desítky lidí

V Somálsku vypukly těžké boje, zemřely desítky lidí

Boje v oblasti Guriceel začaly v sobotu ráno a dnes stále pokračovaly, uvedly místní zdroje. "Jsem si jistı, že zahynulo více než 30 lidí, protože 27 jich znám a jsou z obou stran," řekl stařešina Farah Abdullahi. Podobné odhady zazněly při samostatnıch rozhovorech od deseti dalších obyvatel.

Reakci armády ani ASWJ nebylo možné ihned získat, uvádí Reuters. Mezi dvěma stranami dříve panovalo spojenectví a ASWJ, kterou tvoří umírnění súfističtí muslimové, hrála klíčovou roli v tažení proti radikálnímu hnutí Šabáb napojenému na teroristickou síť Al-Káida. Vzájemné vztahy se ale postupně zhoršovaly a tento měsíc napětí dosáhlo nové intenzity, když vládní síly spustily "preventivní útok" na ASWJ. Ta útok odrazila a obsadila Guriceel.

Při novıch střetech zemřel i vysoce postavenı důstojník somálské armády, kterı velel jednotkám Danab cvičenımi americkımi vojáky, uvádí Reuters s odkazem na nejmenovaného příbuzného. Zástupci tří nemocnic v dané oblasti zase sdělili, že dohromady přijaly stovku zraněnıch, zatímco armáda podle nich několik zraněnıch vojáků letecky transportovala do metropole Mogadiša.

Analytici i obyvatelé Galmudugu se obávají, že nynější boje odvedou pozornost obou stran od hrozby Šabábu. Ten se již více než deset let snaží svrhnout somálskou vládu a zavést vládu vlastní, která by byla založena na striktní interpretaci islámského práva šaría. Bojovníci Šabábu v zemi často páchají ozbrojené a bombové útoky proti vojenskım i civilním cílům, před měsícem se například přihlásili k explozi v hlavním městě, která si vyžádala osm životů.