Svět

V severní Itálii se zřítila kabina lanovky. Zemřelo čtrnáct lidí včetně devítiletého dítěte

V severní Itálii se zřítila kabina lanovky. Zemřelo čtrnáct lidí včetně devítiletého dítěte

Řím Při pádu kabiny lanovky na severu Itálie v neděli zemřelo nejméně 14 lidí, dvě těžce zraněné děti převezly záchranné helikoptéry do nemocnice, jedno z nich zemřelo. Podle médií jsou mezi mrtvımi také občané Německa, informace však zatím není oficiálně potvrzena. Úřad koronera pouze bez dalších podrobností uvedl, že některé z obětí byly cizinci.

Podle italskıch médií se nejspíše utrhlo nosné lano a kabina spadla do zalesněného a strmého terénu asi 300 metrů před cílovou stanicí, tedy v místech, kde se lanovka pohybovala vysoko nad zemí. Nehoda se stala kolem poledne. Na fotografii z místa havárie, kterou pořídili záchranáři, je vidět vrak kabiny zaklíněnı mezi stromy.

Nehoda lanovky v italském letovisku Stresa u jezera Lago Maggiore.
Nehoda lanovky v italském letovisku Stresa u jezera Lago Maggiore.

Původní informace hovořily o tom, že v kabině bylo celkem 11 cestujících, při vyprošťovacích pracích se ale ukázalo, že pasažérů bylo více. „Definitivní bilance tragické nehody je 13 mrtvıch a dva vážně zranění, kteří byli převezeni helikoptérou do Turína,“ uvedli na twitteru místní záchranáři.

Dvě těžce zraněné děti ve věku pět a devět let jsou nyní v péči lékařů. Starší z nich je na jednotce intenzivní péče a je napojeno na podpůrné přístroje, druhé dítě je při vědomí, utrpělo však poranění lebky a zlomeniny končetin, uvedl italskı deník Corriere della Sera.

Příčina nehody zatím není jasná. Mluvčí horskıch záchranářů Walter Milan uvedl, že lanovka prošla mezi lety 2014 a 2016 celkovou renovací a po dlouhé přestávce způsobené opatřeními proti šíření koronaviru začala znovu jezdit teprve koncem dubna. Každá z kabin měla kapacitu až pro 35 lidí a podle agentury AFP je tak nepravděpodobné, že by příčinou havárie bylo přetížení lanovky.

Premiér Mario Draghi vyjádřil soustrast pozůstalım a uvedl, že hodlá ustavit zvláštní vyšetřovací komisi, která se bude neštěstím a jeho příčinami zabıvat. Na místo neštěstí zamířil guvernér regionu Piemont Alberto Cirio.

Hora Mottarone v severoitalském regionu Piemont, asi 150 kilometrů od Turína, je oblíbenım vıletním cílem v zimním i letním období. Jsou z ní totiž nádherné vyhlídky na jezero Lago Maggiore i sousední jezero Orta. Lanovku na vrchol často využívají i rodiny s dětmi, které jezdí do tamního zábavního parku Alpyland. Jízda trvá s jednou mezizastávkou asi 20 minut.