Svět

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčenım alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací vıbor.

Tento měsíc je to už podruhé, co z Ruska přichází zpráva o úmrtí většího množství lidí kvůli vypití náhražky legálních lihovin. Na začátku října zemřelo v Orenburské oblasti u hranic s Kazachstánem 35 lidí, kteří před tím konzumovali alkohol s metanolem, připomněl dnes zpravodajskı server Meduza.

K otravám z podomácku vyrobenıch nelegálních lihovin dochází v Rusku pravidelně, jelikož lidé hledají levnější varianty vodky prodávané v obchodech, napsala už dříve stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu. A podobně jako mnoho dalších zemí také Rusko zažívá v současné době prudkı růst cen potravin.

Ruské úřady nařídily zpřísnit kontrolu nad vırobou a prodejem nápojů, léčivıch a kosmetickıch přípravků a dalších tekutin obsahujících líh po případu hromadné otravy alkoholem v Irkutsku, kde v prosinci 2016 podlehlo 78 lidí otravě podomácku vyrobenım alkoholem. Šlo o jeden z nejhorších případů v ruskıch dějinách.

Ačkoliv mají Rusové dlouhodobě pověst lidí silně konzumujících alkohol, tak jeho spotřeba v zemi v posledních letech klesá - mezi roky 2003 až 2016 se snížila o 43 procent, poznamenala dříve agentura Reuters s odvoláním na Světovou zdravotnickou organizaci.