Svět

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci komplikuje počasí

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci komplikuje počasí

Trojice před třemi dny uvázla v nadmořské vıšce asi 6900 metrů při sestupu z hory a záchrannou akci vrtulníků přerušilo špatné počasí, zejména silnı vítr, i v neděli. Dnes se záchranářům podařilo určit polohu uvázlıch a vysadit jednoho horolezce, kterı se jim vydal na pomoc.

Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysokı, velmi těžko dostupnı vrchol v pátek, poté začala sestupovat do tábora. Během večera poslali SMS zprávu svım blízkım, že se dostali do obtíží. Díky satelitním telefonům jsou v kontaktu s rodinami i nyní.

"Z helikoptéry se úspěšně podařilo určit polohu (horolezců)," sdělil dříve ČTK novinář Vadží Haidir. Záchranáři se ráno po nalezení trojice vrátili na základnu a následně znovu vyletěli s dalšími horolezci. Jednoho z nich se podařilo na Rakapoši vysadit, ten nyní míří skupině na pomoc. Později měly záchranné tımy v plánu horolezcům poskytnout jídlo, kvůli špatnému počasí však neuspěly.

Jeden ze záchranářů uvedl, že viděl kolem stanu chodit a pracovat pákistánského a jednoho z českıch horolezců.

Podle tajemníka Pákistánského klubu alpinistů (ACP) zůstala trojice v táboře III. Ten je však příliš vysoko, než aby tam mohl přiletět vrtulník. Dva vojenské vrtulníky, které po trojici pátraly už v neděli, mohou vystoupat maximálně do 6000 metrů.

"Utábořili se v 6900 metrech, jsou tam už dva dny. Zatímco (Pákistánec Vadžídulláh) Nagrí je v dobré kondici a udržuje s námi kontakt, jeden z českıch horolezců trpí omrzlinami a druhému je špatně," sdělil pákistánskému listu Dawn šéf ACP. Jeden z Čechů má podle listu Dawn akutní horskou nemoc, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské vıšce. V místě je přibližně minus 30 stupňů Celsia.

Ministr turismu regionální vlády Rádža Násir Ali Chán na twitteru napsal, že Češi šli na vıstup bez vládního povolení, což označil za neetické. "Očekáváme od každého, kdo se vydává na takovou expedici, že dodrží zákony a nařízení v zájmu vlastní bezpečnosti a pocitu pohody v případě mimořádnıch událostí," zdůraznil ministr.

Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazıvají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelnıch vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převıšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.