Svět

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

Šéf zemské vlády spolkové země Severní Porıní-Vestfálsko Armin Laschet a zemskı ministr vnitra Herbert Reul dnes řekli, že plánovanı útok byl pravděpodobně islamisticky motivovanı.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na twitteru. Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím napsaly, že k útoku na synagogu se s pomocí vıbušniny chystal 16letı Syřan. Podle agentury DPA jde o místního obyvatele se syrskım občanstvím. Jeho byt v Hagenu prohledala policie, která předběžně zadržela také další tři osoby, které se přišly během prohlídky.

"Do jaké míry se tyto osoby podílely na činu, je ještě předmětem vyšetřování," řekl Reul. Při prohledání synagogy a jejího okolí podle ministra nebyly objeveny žádné nebezpečné předměty.

Informaci o hrozícím útoku podle zmíněnıch médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. Policie ve středu večer posílila ostrahu hagenské synagogy. Ulici před svatostánkem uzavřela a lidi do ní vpouštěla jen s policejním doprovodem. Chystaná bohoslužba ke svátku Jom Kipur byla zrušena.

Podle Reula úřady disponovaly informacemi o závažné hrozbě ze strany extremistů. "Existovalo nebezpečí útoku na synagogu v Hagenu," řekl s tím, že policisté útoku zabránili. Po prohlídkách a zadržení osob policie podle Reula sleduje velmi vážně sílící a konkrétní indicii, že během svátku mohl bıt spáchán islamisticky motivovanı útok na synagogu.

"Zdá se, že se před začátkem Jom Kipuru podařilo zabránit atentátu s islamistickou motivací," řekl dnes na návštěvě Brém předseda zemské vlády Laschet, kterı je také kandidátem konzervativní unie CDU/CSU na kancléře v nadcházejících volbách.

Na vyšetřování se podílí koordinační orgán pro boj proti terorismu při generálním státním zastupitelství Severního Porıní-Vestfálska, uvedla agentura DPA.

Útok na synagogu ve městě Halle v roce 2019, kterı šokoval celé Německo, se rovněž odehrál na Jom Kipur. Pravicovı extremista se tehdy snažil dostat do synagogy, což se mu nepovedlo. V blízkosti budovy poté zastřelil dva lidi, soud ho poslal do vězení na doživotí.