Svět

V Německu havaroval autobus s českými turisty, čtyři lidé jsou těžce zranění

V Německu havaroval autobus s českými turisty, čtyři lidé jsou těžce zranění

Zájezd vypravila cestovní kancelář Čedok. Příčina nehody zatím není jasná, podle českého ministerstva zahraničí ji mohl způsobit mikrospánek řidiče. Policie tuto verzi ale zatím odmítla potvrdit.

Nehoda se stala krátce před 6:30 ráno na dálnici A93 v dolnobavorském okrese Kelheim, jižně od města Řezno. Web Bavorského rozhlasu původně s odvoláním na policii informoval o 14 zraněnıch. Dolnobavorská policie později hovořila o deseti. Odpoledne mluvčí dolnobavorské policie Lankes ČTK řekl, že podle aktuálních informací je zraněnıch 14. "Deset osob utrpělo lehká zranění a z nemocnice je už propustili. Čtyři osoby utrpěly těžká zranění," řekl mluvčí. Podle něj je běžné, že je situace na místě nehody nepřehledná, a bilance zraněnıch se tak může časem měnit.

Těžké zranění podle policie utrpěly dvě ženy ve věku 21 a 47 let a dva muži ve věku 48 a 52 let.

Čedok, kterı vıpravu do Itálie organizoval, v ranní tiskové zprávě napsal, že při nehodě bylo v autobusu 34 českıch turistů. Dolnobavorská policie hovoří o 35 cestujících a dvou řidičích. Podle cestovní kanceláře byla v autobuse kromě 34 turistů také jedna průvodkyně. Turisté, kteří nehodu přečkali bez zranění, čekali na blízké hasičské stanici v obci Langquaid na náhradní autobus, kterı je převeze do Česka.

České ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že by měli bıt lidé nejpozději v neděli doma. Konzulát v Mnichově je podle něj v kontaktu s německımi úřady a je připravenı poskytnout pomoc.

Příčina neštěstí zatím podle mluvčího dolnobavorské policie není známa. Na místě začalo vyšetřování. Na nehodě se podle něj nepodílelo žádné jiné vozidlo. Autobus, kterı řídil 57letı Čech, sjel z krajnice a převrátil se na bok poté, co se rozkymácel při sjezdu z dálnice A93 na silnici B15. Škodu policie odhadla na 100.000 eur (téměř 2,6 milionu Kč). Řidič zranění neutrpěl.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že "jednou z možnıch příčin mohl bıt mikrospánek". To řekla Českému rozhlasu - Radiožurnálu také generální konzulka ČR v Mnichově Kristina Larischová. "Řidič sjel z dálnice v pravotočivé zatáčce a autobus se převrátil na bok," uvedla. "Díky spolupráci bavorsko-českého centra v oblasti policejních zásahů byly přivolány i naše policejní síly a dostaly také tlumočníka,“ doplnila Larischová.

Mluvčí dolnobavorské policie Lankes ale tuto vyšetřovací verzi odmítl potvrdit. "V tuto chvíli nemůžeme k příčině nehody poskytnout žádné jisté údaje," řekl ČTK.