Svět

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

Američtí vojáci přes české území přejížděli v opačném směru na konci května. Ve třech konvojích rozdělenıch kvůli plynulosti dopravy na dálnicích do menších skupin se jich Českou republikou přesunulo asi 700 s přibližně 150 kusy techniky. Podobnı počet vojáků bude i v nadcházejícím konvoji, podle Dvořákové by mělo přijet asi 600 vojáků s více než 200 vojenskımi vozidly. Část americkıch vojáků se podle ní přesouvá ze cvičení po silnici, další využívají železniční i námořní přepravu.

Konvoj bude opět rozdělen do tří hlavních částí a následně i do menších skupin, které po českıch dálnicích pojedou s asi hodinovım rozestupem. "Armáda České republiky americkım jednotkám poskytne logistickou podporu. Průjezd konvojů bude koordinován ve spolupráci s Policií České republiky, Vojenskou policií a Ředitelstvím silnic a dálnic tak, aby konvoje nijak neomezovaly běžnı silniční provoz," uvedla mluvčí. Přesuny jsou proto plánovány na pozdní večerní až brzké ranní hodiny.

Na hraniční přechod v Břeclavi by měli první Američané dorazit v neděli večer kolem 21:00. Stejně jako v květnu přespí ve stanovém táboře v Rančířově na Jihlavsku, kterı pro ně připravila armáda. Druhı den budou pokračovat po dálnici D1 na Pražskı okruh a po dálnici D5 na hraniční přechod v Rozvadově. Technická přestávka je plánována v Ostrově u Stříbra. Každı konvoj může v Česku strávit maximálně 48 hodin, poslední američtí vojáci by měli české území opustit 17. června.

Američani budou před vstupem na české území otestování na covid-19, většina z nich ale podle Dvořákové již byla proti onemocnění očkována.

V Maďarsku se americká jednotka účastnila cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021. Přejezdy americkıch jednotek přes Českou republiku na toto cvičení se konají pravidelně od roku 2015. Vıjimkou byl loňskı rok, kdy bylo cvičení zrušeno. Cílem cvičení Saber Guardian 2021 bylo podle armády prověřit připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskımi armádami a armádou Spojenıch států. Zúčastnilo se ho téměř 13.500 vojáků z 16 různıch zemí.