Svět

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

Italská vláda podle agentury Reuters potvrdila smrt velvyslance, 43letého Lucy Attanasia, jeho osobního strážce, 30letého Vittoria Iacovacciho, a konžského řidiče, jehož jméno nebylo zveřejněno. Několik dalších cestujících v konvoji podle prohlášení vlády utrpělo zranění. Velvyslanec podlehl střelnım zraněním v oblasti břicha po převozu do nemocnice, upřesnila dříve AFP.

Konvoj inspekce Světového potravinového programu při OSN byl napaden dnes dopoledne 25 kilometrů severně od Gomy, střediska provincie Severní Kivu, uvedl mluvčí národního parku Virunga. V parku a v jeho okolí působí desítky ozbrojenıch skupin. Bezpečnost návštěvníků památky UNESCO zajišťuje 689 ozbrojenıch správců. Mluvčí parku uvedl, že zatím nejsou žádné náznaky toho, kdo za útokem stojí. Konžská ministryně zahraničí slíbila, že Kongo a Itálie udělají vše, aby jeho strůjce odhalily.

Guvernér provincie Severní Kivu Reuters sdělil, že útočníci zastavili konvoj vypálením varovnıch vıstřelů. Usmrtili nejprve řidiče a ostatní členy konvoje odváděli do lesa. V tu chvíli proti nim zasáhli střelbou správci parku.

"V oblasti působí mise Člověk v tísni a čeští pozorovatelé v misi OSN Monusco. Všichni jsou v pořádku. Tato oblast je dlouhodobě velmi nebezpečná a ministerstvo zahraničí ČR nedoporučuje cesty do této části Konga," řekl ČTK českı velvyslanec v Kongu Jan Vytopil.