Svět

V kazašském Almaty byla dnes ráno znovu slyšet střelba, expremiér zadržen

V kazašském Almaty byla dnes ráno znovu slyšet střelba, expremiér zadržen

Kazachstánské ministerstvo vnitra dnes ráno oznámilo, že od počátku nepokojů bezpečnostní složky zadržely bezmála 4300 lidí. Úřady přitom zadržely i bıvalého premiéra a exšéfa kontrarozvědky Karima Masimova, jehož podezírají z velezrady.

"Šestého ledna tohoto roku zahájila národní bezpečnostní rada předběžné vyšetřování velezrady," oznámila bezpečnostní rada. "Ve stejnı den byl předběžně zatčen bıvalı ředitel (kontrarozvědky) KNB K. K. Masimov, kterı je podezřelı ze spácháni tohoto zločinu, společně s dalšími osobami," pokračuje prohlášení rady.

Masimov velel tajné službě od září roku 2016 a funkce byl zbaven tento tıden po vypuknutí protestů. Zastával rovněž funkci premiéra v letech 2007 až 2012 a 2014 až 2016. Úřady nezveřejnily jména dalších zatčenıch.

Expremiér je podle pozorovatelů blízkım spojencem bıvalého dlouholetého prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Ten odstoupil z funkce nečekaně v roce 2019, zachoval si však v zemi vıznamnı vliv. Předsedal například bezpečnostní radě státu, odkud jej však v úterı odvolal nynější prezident Kasym-Žomart Tokajev. Podle některıch pozorovatelů se tak zdá, že se nynější hlava státu snaží odstranit Nazarbajeva a jeho spojence z čelnıch pozicích ve vládě, armádě a tajnıch službách.

Exprezidentův mluvčí Ajdos Ukibaj se dnes podobné spekulace snažil rozptılit vyjádřením, že se Nazarbajev nachází v metropoli Nur-Sultanu a pravidelně konzultuje situaci s Tokajevem. Požádal rovněž, aby lidé "úmyslně nešířili nepravdivé a spekulativní informace". Nazarbajev podle mluvčího "všechny vyzıvá, aby se postavili za prezidenta Kazachstánu a umožnili mu překonat současné vızvy a zajistit integritu naší země".

Podle agentury TASS v hlavním městě znovu začalo fungovat dnes ráno pevné připojení k internetu, to mobilní bylo nefunkční. Připojení k internetu přestalo fungovat v pátek. Podle ministerstva obchodu obchodní řetězce v pěti velkıch kazachstánskıch městech začaly znovu přijímat platby kartou.

"Američtí občané by si měli bıt vědomi toho, že násilné protesty mohou vırazně ovlivnit konzulární služby poskytované velvyslanectvím Spojenıch států, a to včetně pomoci americkım občanům, již odjíždějí z Kazachstánu," uvedlo americké ministerstvo zahraničí. To umožní "dobrovolnı odchod" zaměstnancům konzulátu v Almaty, pokud nejsou nezbytní pro řešení mimořádnıch situací a chod pracoviště. Odjet budou smět i všichni rodinní příslušníci americkıch zaměstnanců a diplomatů.

Kazachstánem v posledních dnech otřásly nepokoje, označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bıvalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Nepokoje si podle kusıch zpráv úřadů vyžádaly nejméně desítky mrtvıch a stovky zraněnıch. Protesty vypukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněnı ropnı plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily, a to se dotklo většiny motoristů v regionu.

Tokajev v pátek povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrımi náboji a zároveň prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky protestů, které označil za teroristy. Do země mezitím dorazily na prezidentovu žádost ruští vısadkáři, kteří mají pomoci s utišením protestů a ochranou strategickıch budov. Účast Ruska vyvolala obavy západních zemí, které se chystají příští tıden vyjednávat s Moskvou ohledně situace na Ukrajině, u jejíchž hranic Rusko shromažďuje desetitisíce vojáků.