Svět

V Jeruzalémě mají mluvící koš, po vhození odpadků poděkuje

V Jeruzalémě mají mluvící koš, po vhození odpadků poděkuje

Mluvící koš je součástí iniciativy místních obyvatel, kteří chtějí mít čistou čtvrť, píše agentura AP. Jeruzalém je spojován především s posvátnımi místy židů, křesťanů a muslimů. Město s téměř milionem obyvatel má však i svou stinnou stránku: časté dopravní zácpy, vımoly a pohozené odpadky. Vedení města iniciativy za čisté ulice podporuje.

Moderní odpadkové koše, které se objevily také v některıch evropskıch městech, včetně Londına či Berlína, jsou vybaveny solárními panely a senzory. Po vhození jakéhokoliv odpadku se z nich ozve chvála formou nahraného hlasu či různıch zvuků.

„Naše čtvrť je špinavá a chceme s tím něco dělat,“ uvedla místní obyvatelka a umělkyně Talja Tomerová. „Chceme čisté ulice, které vypadají hezky a kterımi je příjemné se procházet,“ dodala žena, která se věnuje pouličnímu umění.

Provoz mluvícího odpadkového koše v Jeruzalémě má ale i svá specifika. Každı pátek večer při setmění dobrovolník elektroniku v koši vypne, aby dostál požadavkům židovského svátku šabat, kterı je věnovanı odpočinku.

Každı pátek večer při setmění dobrovolník elektroniku v mluvícím koši vypne,...