Svět

V Iráku vázne očkování kvůli nedůvěře, zájem o vakcinaci se tak snaží zvýšit nátlakem

V Iráku vázne očkování kvůli nedůvěře, zájem o vakcinaci se tak snaží zvýšit nátlakem

Bagdád Ve čtyřicetimilionovém Iráku se zatím nechalo očkovat proti koronaviru ani ne 380 tisíc lidí. Mezi Iráčany převládá apatie i strach, napsala agentura AP. Zájem o očkování ale minulı tıden probudil populistickı šíitskı duchovní Muktada Sadr, kterı se nechal naočkovat před kamerou.

Stovky šíitů následovaly a přišly do očkovacích center. AP k tomu napsala, že případ poukazuje na sektářskou loajalitu, která je v Iráku silná, i na nedůvěru k vládě.

„Byl jsem proti tomu nechat se naočkovat, ale když jsem ho (Sadra) viděl, motivovalo mne to,“ sdělil obyvatel Nadžafu Manhil Šablí. Podle něj snímek Sadra sedícího v černém turbanu a s černou rouškou při očkování zapůsobil stejně, jako když vojáky povzbudí, když se velitel objeví na frontě.

Irák se potıká s nástupem nové vlny koronaviru, v dubnu tam zaznamenávali 8000 novıch případů denně. Připisuje se to nedodržování ochrannıch opatření - lidé nenosí roušky a pořádají sešlosti. Minulı tıden denní přírůstky klesly, v pondělí země ohlásila 5068 případů.

Iráčané nedůvěřují státnímu zdravotnictví, takže ujišťování ministerstva zdravotnictví o neškodnosti vakcín na ně nemělo velkı vliv. Mnozí se státním nemocnicím vyhıbají. V dubnu v bagdádské nemocnici vypukl požár a zemřelo tam 80 lidí, kvůli čemuž v úterı rezignoval ministr zdravotnictví. Sadrova fotografie při očkování obletěla sociální sítě a na své facebookové stránce ji použilo i ministerstvo zdravotnictví.

Profesor komunitní medicíny na univerzitě v Bagdádu Fáris Lámí řekl, že Iráčané vládu považují za zkorumpovanou a její postup při epidemii nedůvěru prohloubil. Na začátku podle něj policisté odváděli pacienty z domovů, jako by to byli zločinci, a pohřbívání mrtvıch se odkládalo několik tıdnů.

Problematická rozhodnutí se dělají i nyní - například chronicky nemocní nebo lidé s nízkou imunitou čekají na očkování v nemocnicích, což zvyšuje riziko jejich nákazy. Naproti tomu ti s patřičnımi styky nikde čekat nemusejí. Je dobré, když se nechají političtí nebo náboženští představitelé veřejně očkovat, ale „ideologie založená na slepém následování rozhodnutí někoho jiného je sama o sobě tragická“, řekl Lámí.

Do Iráku koncem března dorazilo 336 tisíc dávek vakcíny od firmy AstraZeneca a registrovat k očkování se mohou všichni lidé starší 18 let. V dubnu do Iráku dopravila 49 tisíc očkovacích dávek firma Pfizer.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží zájem o očkování navodit nátlakem - lidé bez očkovacího průkazu mají počítat s cestovními omezeními a obchody a restaurace mají propouštět nenaočkované.

Pokyny ale nejsou jednoznačné, takže majitelé restaurací netuší, zda v případě odmítnutí očkování budou muset podniky zavřít. Ramí Amír má v Bagdádu podnik rychlého občerstvení a řekl, že nemůže chtít po všech zaměstnancích, aby se nechali očkovat, když hrozí vedlejší účinky. Jeho kolega Umar Muhammad řekl, že při náboru zaměstnanců do jeho jídelny to někteří vzdali, když jim řekl, že podmínkou je osvědčení o očkování.